ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ασήμι για τον Βύρωνα!

Η ελληνική ιστιοπλοΐα πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα για το αργυρό μετάλλιο του Βύρωνα Κοκκαλάνη στον τελικό του παγκόσμιου κυπέλλου του Άμπου Ντάμπι, καθώς ο πρωταθλητής της κατηγορίας RS:X τερμάτισε 3ος στην κούρσα των μεταλλίων και κατετάγη συνολικά 2ος στην τελική βαθμολογία της διοργάνωσης.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Μετά από μία συγκλονιστική μάχη, ο αέρινος Έλληνας, Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, πέρασε 3ος τη γραμμή του τερματισμού πίσω από τον καταπληκτικό Γάλλο ρούκι, Λουί Ζιάρ που ήταν 1ος, και τον πολύπειρο συμπατριώτη του, Ζουλιάν Μποντέμ που τερμάτισε 2ος, προσπερνώντας τον Κοκκαλάνη την ύστατη στιγμή, στο πέμπτο και προτελευταίο πέρασμα της ιστιοδρομίας.

Με τους έξι βαθμούς ποινής που συγκέντρωσε χάρη στην 3η θέση του, ο 29χρονος ιστιοπλόος μας διατήρησε τη 2η θέση που κρατούσε επάξια από χθες, κρεμώντας έτσι στο λαιμό του το αργυρό μετάλλιο της διοργάνωσης και φυσικά προσθέτοντας στον τραπεζικό του λογαριασμό το χρηματικό έπαθλο των 5.230 ευρώ που συνοδεύει τη δεύτερη θέση στο βάθρο.