ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Ασταμάτητες οι Αρβανίτη, Καραγκούνη

Με τα φρένα σπασμένα συνεχίζουν την παρουσία τους στο γκραν πρι του Ρίο οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη.

Στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων οι δύο Ελληνιδες επικράτησαν με 2-1 (21-18, 16-21, 15-9) των Σλοβάκων Ντουμπόβκοβα, Νεστάρκοβα και προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά εξασφαλίζοντας την πρώτη μονοψήφια κατάταξη της χρονιάς.
Η Εθνική ομάδα γυναικών κέρδισε το 4ο τάι μπρέικ που έπαιξε στο τουρνουά, αν και αυτό ήταν το πιο εύκολο καθώς με το καλημέρα προηγήθηκε με 6-0(!) καθαρίζοντας από νωρίς τη νίκη και την πρόκριση.
Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 19:00 ώρα Ελλάδας με τις Βίκυ και Πένυ να αντιμετωπίζουν τις Γερμανίδες πρωταθλήτριες Ευρώπης Λούντβιχ, Βάλκενχορστ με φόντο μια θέση στην 8άδα του τουρνουά.