Κουβέιτ 2019: Ασταμάτητη η Εθνική

Ακόμη μια νίκη σημείωσε η Εθνική απέναντι στη Βραζιλία, που αγωνίζεται στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης εφήβων στο Κουβέιτ, και όπως αναμενόταν πάει για την πρωτιά του ομίλου επιδιώκοντας το απόλυτο.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το σκορ για τους Έλληνες άνοιξε ο Γκιουβέτσης στην πρώτη περίοδο και με καλή άμυνα έμειναν στο 1-0 ενώ στο δεύτερο οκτάλεπτο μπήκαν πιο επιθετικά και δημιούργησαν διαφορά 5 γκολ, για να λήξει το ημίχρονο με 5-0. Παρ’ ότι η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με γκολ για τη Βραζιλία οι Έλληνες αύξησαν τη διαφορά στο 8-2 και, έχοντας επιβάλει τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, διαμόρφωσαν το τελικό 13-2 για να κάνουν το 3/3. Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο με 6 πόντους -ως τώρα- θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Ουζμπεκιστάν, που έχει 0 βαθμούς.
Νωρίτερα, στην αναμέτρηση του ομίλου που προηγήθηκε η Αυστραλία νίκησε 8-7 τη Νέα Ζηλανδία.
Οκτάλεπτα: 1-0, 4-0, 3-2, 5-0
Ελλάδα (Τέο Λοράντος): Δαλμαράς, Καλογερόπουλος 1, Αλαφράγκης 1, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου, Κάκαρης 2, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου 2, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος, Γονιωτάκης 2, Μιτράκης.
Βραζιλία (Τιάγκο Νασιμέντο): Σιβλέιρα, Σκαραμπέλι, Φερέιρα, Φίτσμαν 1, Κιαπίνι, Βιτζάκρε, Καμπεντέλι, Μοράλες, Πίρες, Πεσίν, Γκαλβάνε 1, Φερνάντες.