Ασταμάτητη η Σάκκαρη στη Μελβούρνη!

Την πρώτη της νίκη σε γκραν σλαμ σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη η οποία πριν από λίγο απέκλεισε την Κινέζα Γιάφαν Γουάνγκ επικρατώντας 2-1 σετ.

Η 20χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια χρειάστηκε 151 λεπτά για να φτάσει στη νίκη. Έχοντας εξαιρετικό σερβίς (9 άσοι) μπήκε δυνατά στον αγώνα, αποφασίσμένη για την πρόκριση και πήρε το πρώτο σετ 6-4. Στο δεύτερο σετ, έπαθε μπλακ άουτ καθώς κατάφερε να κέρδίσει μόλις ένα γκέιμ και να το χάσει τελικό 6-1. Ωστόσο όμως, η κερκίδα της μετέδωσε το πάθος και η Σάκκαρη επανήλθε στο τρίτο σετ κερδίζοντας το εύκολα με 6-3.
Επόμενη αντίπαλος της Ελληνίδα, η Κάρλα Σουάρεζ Ναβάρο, η οποία νίκησε την Βικτόρια Γκόλουμπιτς 2-0 (7-5, 6-4). Η 28χρονη Ισπανίδα είναι το Νο10 στο ταμπλό (Νο12 στην παγκόσμια κατάταξη) και έχει καταφέρει να φτάσει μέχρι και τα προημιτελικά σε όπεν της Αυστραλίας (2009). Ωστόσο πέρσι αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο.