ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Άσχημη μέρα για τα ελληνικά πανιά

Ολοκληρωθηκε για τα ελληνικά πανιά το παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας στην Ενοσίμα με τον απολογισμό να μην είναι καλός ωστόσο το ζητούμενο ήταν η εξοικίωση με το στίβο των Ολυμπιακών Αγώνων του 2020.

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης στα RSX ήταν η μοναδική ελληνική παρουσία στην κούρσα των μεταλλίων. Ο Έλληνας ιστιοπλόος δεν κατάφερε ωστόσο να έχει καλό πλασάρισμα ολοκληρώνοντας τη σημερινή κούρσα στη 10η που ήταν και αυτή που κατέλαβε στη γενική. Νικητής ο Ολλανδόας Κίραν Μπάντλοε με δεύτερο τον Ελβετό Ματέο Σανζ Λανζ και τρίτο το Γάλλο Πιερ Λε Κοκ.
Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ολοκλήρωσαν στην 16η θέση και δε θα αγωνιστούν στην κούρσα των μεταλλίων στα 470, φαινόμενο ιδιαίτερα σπάνιο για το χάλκινο δίδυμο των Ολυμπιακών του Ρίο.
Στα ράντιαλ, η Βασιλεία Καραχάλιου έμεινε εκτός κούρσα μεταλλίων καθώς κατετάγει στην 29η θέση. Εκτός κούρσα μεταλλίων και ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης που ολοκλήρωσε στην 14η θέση στα λέιζερ.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καλές στην Ενοσίμα καθώς ακυρώθηκαν αρκετές ιστιοδρομίες λόγω βροχής.