Άτκινσον και Σιλντς στο Ντουμπάι

Την παρουσία δύο σπουδαίων ονομάτων στον τελευταίο αγώνα του παγκοσμίου κυπέλλου, που βέβαια αργεί ακόμα, ανακοίνωσε η ομοσπονδία των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

Μπορεί να μην έχει αρχίσει ούτε καν το δεύτερο σκέλος του παγκοσμίου κυπέλλου, που περιλαμβάνει δύο αγώνες στο Πεκίνο (29-30 Σεπτεμβρίου) και τη Σιγκαπούρη (3-4 Οκτωβρίου), ωστόσο οι Άραβες διοργανωτές του τελευταίου αγώνα της σειράς δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τη χαρά τους για τις δικές τους μεγάλες συμμετοχές. Η κολυμβητική ομοσπονδία των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων θα διοργανώσει τον τελευταίο αγώνα στις 6-7 Νοεμβρίου στο Ντουμπάι. Η Τζαμαϊκανή Άλια Άτκινσον και ο Αμερικανός Τομ Σιλντς είναι τα δύο πρώτα μεγάλα ονόματα που θα συμμετάσχουν και ανακοινώθηκαν επίσημα από την ομοσπονδία.
Η Άτκινσον έκανε αισθητή την παρουσία της στο διεθνές στερέωμα το Δεκέμβριο του 2014 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, κάνοντας τον ταχύτερο χρόνο της χρονιάς με 1:02.36. Στο ίδιο αγώνισμα, στην 50άρα πισίνα, η Άτκινσον έχει την τέταρτη καλύτερη επίδοση στον κόσμο (1:06.21), ενώ προέρχεται από δύο μετάλλια στο παγκόσμιο του Καζάν. Εκεί κέρδισε το ασημένιο στα 50μ. πρόσθιο (30.11) και το χάλκινο στα 100μ. πρόσθιο (1:06.42)
Από την άλλη πλευρά, ο Σιλντς δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο στα ατομικά του αγωνίσματα στο Καζάν. Ήταν τέταρτος στα 100μ. πεταλούδα (51.06) και όγδος στα 200μ. πεταλούδα (1:56.18). Κατέκτησε όμως χρυσό μετάλλιο με την εθνική ομάδα των ΗΠΑ στα 4Χ100μ. μ. ομαδική. Ο Αμερικανός κολυμβητής έχει καλή προϊστορία στο παγκόσμιο κύπελλο, καθώς ήταν τρίτος στη γενική κατάταξη πέρσι με έξι χρυσά μετάλλια, μεταξύ των οποίων και αυτό στα 200μ. πεταλούδα στο Ντουμπάι.