ΤΕΝΙΣ

ATP finals: Φοβερός Τιμ, νίκησε και τον Τζόκοβιτς

Σε τρομερή κατάσταση είναι ο Ντόμινικ Τιμ ο οποίος πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο ATP finals. Σε έναν χορταστικό αγώνα δύο ωρών και 47 λεπτών, ο Αυστριακός νίκησε τον Τζόκοβιτς με 2-1 (6-7, 6–3, 7-6) και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

του Θανάση Σταθόπουλου

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Αυστριακού, στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις κόντρα στον Τζόκοβιτς, αλλά και η δεύτερη συνεχόμενη μετά από εκείνη στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός τον περασμένο Μάιο. Αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια, το πρώτο το οποίο κρίνεται στα τρία σετ, το οποίο είχε πολλές διακυμάνσεις, εκπληκτικούς πόντους, τρέξιμο, αλλά και αστάθεια και στις δύο πλευρές του κορτ.
Να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στο σημερινό παιχνίδι ο Τζόκοβιτς έτρεξε 3.364 μέτρα, από τη μεριά του ο Τιμ έκανε 3,456 μέτρα, ενώ παράλληλα σημείωσε τους περισσότερους πόντους στα ράλι που είχαν μέχρι τέσσερα χτυπήματα (62-59), αλλά και 5-8 (32-31).
Ο Τιμ, που ήταν και πάλι άκρως επιθετικός τελείωσε την αναμέτρηση με 50 γουίνερς, αλλά και 41 αβίαστα λάθη τα οποία όμως λίγο έλειψε να του κοστίσουν τη νίκη… Από την άλλη ο Τζόκοβιτς είχε 28 γουίνερς και 23 αβίαστα λάθη, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο σετ, το οποίο και κέρδισε, είχε μόλις 2!
Η αναμέτρηση άναψε από νωρίς, με τον Τζόκοβιτς να εκμεταλλεύεται τα μαζεμένα λάθη του Τιμ, φτάνοντας σε μπρέικ (3-1), με τον Αυστριακό όμως να στέλνει το δικό του μήνυμα κάνοντας ακριβώς το ίδιο αμέσως μετά (και μάλιστα με λαβ) μειώνοντας σε 3-2, ενώ λίγο αργότερα κι αφού έσβησε τρία μπρέικ-πόιντ του Σέρβου ισοφάρισε σε 3-3.

Με τον Τζόκοβιτς να κάνει ένα σχεδόν αλάνθαστο σετ (μόλις δύο αβίαστα) ο Τιμ υποχρεώθηκε να γίνει πιο επιθετικός ρισκάροντας αρκετές μπάλες. Αυτό όμως, ειδικά στο τάι-μπρέικ του πρώτου σετ, δεν τον βοήθησε καθόλου.

Οι βιαστικές επιλογές, αλλά και το γεγονός ότι έπαιζε, για ένα περίπου σετ, με δεύτερο σερβίς (52% περασμένα πρώτα σερβίς), επέτρεπαν στον Τζόκοβιτς να πιέζει αφόρητα, ενώ με τις σεμιναριακές αμυντικές του ικανότητες κατάφερε να φτάσει στο 7-5 κερδίζοντας το τάι-μπρέικ και παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.

Η διαφορά των αβίαστων λαθών του σετ (17-2) μαρτυρά την (ορισμένες φορές) επιπολαιότητα του Τιμ, αλλά και την απόλυτη συγκέντρωση του Τζόκοβιτς.

Κατάρρευση Τζόκοβιτς στο δεύτερο σετ
Το δεύτερο σετ θα ξεκινήσει με τον Τιμ να μπαίνει ακόμα πιο επιθετικά. Ωστόσο, δεν ήταν τόσο η επιθετικότητα του Αυστριακού, όσο η αγωνιστική πτώση του Τζόκοβιτς, ο οποίος από το 82% κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σερβίς, του πρώτου σετ, υποχώρησε στο 69%! Μετά το σχετικά εύκολο χολντ, ο Τιμ βρήκε το μπρέικ και συνδυασμό με ένα ακόμα χολντ πήρε προβάδισμα με 3-0. Με το μπάκχαντ να έχει πάρει φωτιά, τα χτυπήματά του έφταναν τα 120χλμ./.ώρα, ο Τιμ έδειχνε να εξαντλεί τον Σέρβο.
Στη συνέχεια του σετ δεν άλλαξε κάτι δραματικό με τον Τιμ να κρατάει σχετικά εύκολα το σερβίς του φτάνοντας στο 6-3 και στην ισοφάριση.

Στο τέλος Τιμ
Το τρίτο και τελευταίο σετ θα ξεκινήσει όμως και το δεύτερο, με τον Τιμ να κάνει μπρέικ. Ο Τζόκοβιτς θύμιζε τον παίκτη στο μάστερ στη Σαγκάη στην ήττα ανατροπή από τον Στέφανο Τσιτσιπά και ο Τιμ τον παίκτη του τρίτου σετ στον τελικό του Πεκίνου κόντρα στον Τσιτσιπά… Ο Σέρβος προσπαθεί να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς φτάνοντας σε διπλό μπρέικ-πόιντ (15-40), αλλά το σερβίς του Τιμ, αλλά και τα αβίαστα του Τζόκοβιτς θα βγάλουν από τη δύκολη θέση τον Αυστριακό.

Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο το έκανε λίγο αργότερα, με το σερβίς του Τιμ αυτή τη φορά να τον καταδικάζει σε μπρέικ με τον Τζόκοβιτς να ισοφαρίζει σε 3-3. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε συναρπαστικό, αλλά ποιοτικά χάλασε…

Πολλά λάθη εκατέρωθεν, αστάθεια, οριακές επιλογές, αλλά και μεγάλη κούραση. Ο Τιμ από τη μια προσπαθούσε με οριακά χτυπήματα να λυγίσει τον Τζόκοβιτς, που με τη σειρά του έπαιρνε βάθος 3-4 μέτρων βγάζοντας μεν μαγικές άμυνες, οι οποίες όμως του στερούσαν ενέργεια.

Στο 10ο γκέιμ ο Τιμ θα χτυπήσει και πάλι και με νέο μπρέικ θα πάρει προβάδισμα με 6-5, αλλά και τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το ματς. Όμως ο Τζόκοβιτς δεν θα πει όχι στα συνεχόμενα στο σερβίς του Αυστριακού, ισοφαρίζοντας σε 6-6 οδηγώντας το παιχνίδι σε νέο τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Τζόκοβιτς θα πάρει τρεις σερί πόντους (3-0), ενώ η αλλαγή του κορτ θα τον βρει μπροστά με 4-2. Από εκεί και πέρα όμως ο Τιμ θα κάνει ένα σερί 5-1 φτάνοντας στη νίκη με 7-5, κερδίζοντας τον Τζόκοβιτς για μια ακόμη φορά φέτος.