ATP finals: Νίκη – θρίλερ για τον Τσιτσιπά!

Σε μία αναμέτρηση που διήρκησε σχεδόν δύο ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη από τον Αντρέι Ρούμπλεφ στο δεύτερο αγώνα του ομίλου Λονδίνο 2020, των τελικών του ATP.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ 6-1, ωστόσο ο Ρούμπλεφ είχε την απάντηση. Πήρε το δεύτερο σετ 6-4 για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 1-1 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τρίτο σετ.
Ακολούθησε… θρίλερ. Το τρίτο σετ πήγε στο τάιμπρεϊκ με τους δύο τενίστες να κερδίζουν από έξι γκέιμ (6-6). Ο Ρούμπλεφ είχ την πρώτη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα, όμως στο 6-5 έχασε το ματς πόιντ. Ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-6 και πέρασε μπροστά 7-6 για να πάρει το σερβίς και το ματς πόιντ και να ολοκληρώσει το θρίλερ με νίκη.
Ο Τσιτσιπάς θα τα δώσει όλα στην αναμέτρηση με τον Ράφα Ναδάλ, όπου ο νικητής θα πάρει και την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP. Mε τη σημερινή του νίκη ο Τσιτσιπάς, έστειλε ήδη στα ημιτελικά τον Ντόμινικ Τιμ.