ATP finals: Ο Τιμ στον τελικό

Ο Ντόμινικ Τιμ είναι ο πρώτος από τους δυο φιναλίστ του φετινού τελικού στην O2 Αρένα.

Ο Αυστριακός τενίστας, επικράτησε πριν από λίγο σε μια συναρπαστική αναμέτρηση επί του Νόβακ Τζόκοβιτς 2-1 (7-5, 7-6, 7-6) και όπως και πέρσι, έτσι και φέτος θα αγωνιστεί στον τελικό διεκδικώντας το τρόπαιο του ATP finals.
Τιμ και Τζόκοβιτς πήραν από ένα σετ και στο τρίτο έφτασαν στο 6-6 στα γκέιμ για να λύσουν τις διαφορές τους στο τάιμπρεϊκ. Ο Σέρβος πήρε προβάδισμα 4-0, όμως ο Τιμ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τάιμπρεϊκ, σετ και ματς μετά από δύο ώρες και 54 λεπτά.
O Τιμ θα περιμένει το νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ του αήττητου Ντανιίλ Μεντβέντεφ και του Ράφα Ναδάλ, για να μάθει τον αντίπαλο του στον αυριανό τελικό.