ATP Finals: Πρώτη ήττα για Τιμ

Ο Ματέο Μπερετίνι σημείωσε την παρθενική του νίκη στο ντεμπούτο του στους τελικούς της ATP, επικρατώντας του Ντόμινικ Τιμ με 7-6(3), 6-3 μετά από 76 λεπτά σ’ ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο Τιμ προτίμησε να κρατήσει δυνάμεις ενόψει των ημιτελικών του Σαββάτου, ενώ από την άλλη ο Μπερετίνι ήθελε να αποχαιρετήσει την πρώτη επίσκεψή του στο Λονδίνο, με νίκη.

Ένα παιχνίδι το οποίο δεν έχει μεγάλα ράλι, με το μέσο όρο των χτυπημάτων να είναι 3,6 με το μεγαλύτερο ράλι του αγώνα είναι μόλις εννέα χτυπήματα και τον Ιταλό να είναι, για δεύτερο σερί παιχνίδι, εξαιρετικός από τη γραμμή του σερβίς.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Νο 8 του κόσμου παραχώρησε μόλις 12 πόντους στο σερβίς του στον Αυστριακό, με το ποσοστό του στο πρώτο σερβίς να φτάνει το 85% (35/41), ενώ το δεύτερο έφτασε το 67%.

Ο Μπερετίνι εκμεταλλεύτηκε το πρώτο μπρέικ-πόιντ της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 5-4, αλλά και τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το σετ. Ωστόσο, ο Τιμ κατάφερε να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς ισοφαρίζοντας σε 5-5, με το σετ να οδηγείται σε τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Μπερετίνι ήταν απολαυστικός κατακτώντας τους έξι από τους πρώτους επτά πόντους (6-1), για να κλείσει το σετ, χωρίς να δεχθεί ούτε ένα μίνι μπρέικ, με 7-3.

Με τον Τιμ να συνεχίζει να δυσκολεύεται στο σερβίς του Μπερετίνι (πήρε μόλις τρεις πόντους στο δεύτερο σετ), ο Ιταλός κατάφερε να βρει ένα ακόμα μπρέικ, κάνοντας το 4-2, για να κλείσει το ματς λίγο αργότερα με 6-3.

Το τελευταίο παιχνίδι του ομίλου Μπιον Μποργκ, θα ολοκληρωθεί το βράδυ (όχι πριν τις 22:00) με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να αντιμετωπίζει τον Ρότζερ Φέντερερ στη μεγάλη αναμέτρηση της ημέρας.