Αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός

Οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του ημιτελικού της ευρωλίγκας, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού ήταν μπροστά στο σκορ 10-7, με αντίπαλο την Ουίπεστ. Στην τελευταία περίοδος όμως, οι ερυθρόλευκες «αυτοκτόνησαν» και έχασαν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

του Ορέστη Κανελλόπουλου
waterpolonews.gr

Ο αποκλεισμός αποτελεί ψυχρολουσία, όχι μόνο βάσει προγνωστικών, αλλά και ημιτελικού, αφού ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς μπροστά και έδειχνε ανώτερος. Παρόλα αυτά, η Ουίπεστ πηγαίνει στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο τη Σαμπαντέλ, καθώς με Κέστελι, Κιστελέκι και Ζούξ έκανε την μεγάλη ανατροπή, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, όταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη κέρδισε αποβολή στα 5 δευτερόλεπτα, όμως όταν υποδέχθηκε την μπάλα και γύρισε πρόσωπο με το τέρμα, η Γκανγκλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς, στο σουτ εξ επαφής, λέγοντας μεγαλοπρεπές «όχι» στην ελληνική ομάδα.
Oκτάλεπτα 3-2, 4-3, 3-2,1-5
Ουίπεστ Κούνα 1, Αντάλ 2, Κιστελέκι 2, Κέστελι 3, Τοτ 2, Σαμπάι 1, Τάκαξ 1.
Ολυμπιακός Ελευθεριάδου 3, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Έμολο 1, Έγκενς 2, Μπιανκόνι 1.
Πλέον, ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την τρίτη θέση κόντρα στην Κίρισι, την Κυριακή στις 12:00 καθώς στον πρώτο ημιτελικό η Σαμπαντέλ αν και δυσκολεύτηκε πολύ πήρε την πρόκριση με 12-11. Η γηπεδούχος παρότι κέρδιζε την Κίρισι με μεγάλη διαφορά, οι Ρωσίδες έκαναν το come back ισοφαρίζοντας σε 9-9, στην τελευταία περίοδο. Κάπου εκεί, καθαρή αποβολή υπέρ της Κίρισι δόθηκε ως απλό φάουλ και στην κόντρα οι Ισπανίδες πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, ενώ στην επόμενη επίθεση κέρδισαν πέναλτι. Η Κίρισι δεν παραδόθηκε και μείωσε σε 11-10, με 2:33 να απομένουν, με το τέταρτο γκολ της Γκλίζινα, όμως η Σαμπαντέλ ξανακέρδισε, δίκαια αυτή τη φορά πέναλτι, που έκανε γκολ η Εσπάρ για το 12-11. Οι Ρωσίδες μείωσαν ξανά στο γκολ με ψηλοκρεμαστό, 0:49 πριν τη λήξη και έκλεψαν τη μπάλα στα 24 δευτερόλεπτα. Μετά το τάιμ άουτ, όμως, σημάδεψαν το δοκάρι και η οικοδέσποινα προκρίθηκε στον τελικό, με σκορ 12-11.