Βαλκανικό παμπαίδων: Έκανε το 2χ2 η Εθνική

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 3-1 σετ της Ρουμανίας και την Πέμπτη 26/7 με αντίπαλο την Βουλγαρία θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Εθνική όπως και στη πρεμιέρα με το Μαυροβούνιο, έτσι και με την Ρουμανία, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ. Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 2-1, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπακοδήμου είχαν τις λύσεις στο τέταρτο σετ για να το κατακτήσουν και να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στην Κωνσταντινούπολη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής για τα θύματα των πυρκαγιών στο Μάτι Αττικής, ενώ στο πλευρό της Ελλάδας είναι και η Τουρκία, η οποία παρατάχθηκε στο δικό της παιχνίδι με πανό #prayforgreece.

Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 συμμετέχουν 7 χώρες (Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Μολδαβία, Μαυροβούνιο και Τουρκία) και χωρίστηκαν σε 2 ομίλους των 4 και 3 ομάδων. Οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε χιαστί αγώνες για την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 16-25, 25-21, 19-25)