Βασιλιάς στη Βασιλεία ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ ήταν ο μεγάλος νικητής στη (νέα) μονομαχία με τον Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, στο τουρνουά των 500 βαθμού του ATP tour που ολοκληρώθηκε στη Βασιλεία.

Ο Ελβετός έχασε το πρώτο σετ 7-6 από τον Αργεντινό, όμως επανήλθε κερδίζοντας τα δύο επόμενα με 6-4, 6-3 και μετά από αγώνα 2,5 ωρών να πάρει τον τίτλο. Αυτός ήταν ο 7ος φετινός του Φέντερερ, 8ος στο τουρνουά της Βασιλείας και συνολικά 95ος στην καριέρα του, ξεπερνώντας τον Ιβάν Λεντλ με τον οποίο μοιραζόταν τη 2η θέση με 94 τίτλους. Μπροστά από το Φέντερερ βρίσκεται μόνο ο Τζίμι Κόνορς με συνολικά 109 τίτλους.
Η τελευταία φορά που ο Φέντερερ είχε κερδίσει περισσότερους από έξι τίτλους σε μία χρονιά ήταν το 2007…
Mετά και από αυτήν τη νίκη του Ελβετού, φουντώνει η μάχη και για το Νο1 στο τέλος της χρονιάς. Αυτή τη στιγμή ο Ράφαελ Ναδάλ έχει 10.465 βαθμούς, ενώ ο Φέντερερ 9.005. Το μάστερς του Παρισιού στο οποίο συμμετέχουν και οι δύο και θα βρεθούν αντίπαλοι μόνο στον τελικό, προσφέρει 1000 βαθμούς στο νικητή και 600 στο φιναλίστ. Στον τελικό του ATP tour, o νικητής θα φύγει με 1.500 βαθμούς. Αυτό σημαίνει ότι συνολικά υπάρχουν διαθέσιμοι 2.500 βαθμοί για τον Φέντερερ που θα συμμετάσχει σε δύο διοργανώσεις όπου ο ίδιος είναι το φαβορί…