ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Νάκρα 17: Μπεκατώρου – Μόνος την… εσωτερική νίκη

Στην 43η θέση τερμάτισαν Μπεκατώρου/Μόνος στην 45η Πασχαλίδης/Παπαδοπούλου στην τελευταία ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ιστιοπλοΐα της κλάσης Νάκρα 17.

του Θανάση Σταθόπουλου

Με τις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες, αλλά και την κούρσα των μεταλλίων, ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κλάσης Νάκρα 17 που πραγματοποιήθηκε στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Σε μια ημέρα που οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες, μ’ ένα ελαφρύ αεράκι να κάνει την εμφάνισή του κατά τη διάρκεια της δεύτερης κούρσας, τα δύο ελληνικά πληρώματα έκαναν ό,τι μπορούσαν προκειμένου να κλείσουν με τον καλύτερο τρόπο τη διοργάνωση.
Μπεκατώρου και Μόνος πλασαρίστηκαν στη 10η θέση στην προτελευταία κούρσα, ενώ στην τελευταία κατέκτησαν την 14η θέση και με σύνολο 247 βαθμών ποινής κατέλαβαν την 43η στη γενική κατάταξη.
Το έτερο ελληνικό πλήρωμα, Πασχαλίδης/Παπαδοπούλου, τερμάτισαν στην 17η θέση στην προτελευταία ιστιοδρομία, ενώ στην τελευταία κούρσα για τη φετινή διοργάνωση, πήραν την 20η θέση με σύνολο 268 βαθμούς κατέκτησαν την 45η στη γενική κατάταξη.
Θυμίζουμε ότι τα ελληνικά πληρώματα δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν την Ολυμπιακή πρόκριση στο Όκλαντ, όπου διεκδίκησαν το ένα από τα πέντε εισιτήρια, ωστόσο οι ελπίδες παραμένουν ζωντανές καθώς θα έχουν μια ακόμη ευκαιρία στο παγκόσμιο κύπελλο της Γένοβα, τον ερχόμενο Απρίλιο.
Όσον αφορά τον τίτλο, η Ιταλία μετά το Άαρχους (2018) πανηγύρισε ένα ακόμη παγκόσμιο πρωτάθλημα αυτή τη φορά χάρη στο δίδυμο Βιτόριο Μπισάρο/Μαέλε Φρασκάρι, που παρά την 7η θέση που κατέλαβαν στην κούρσα των μεταλλίων εξασφάλισαν το χρυσό μετάλλιο με σύνολο 93 βαθμούς.
Πίσω τους βρέθηκε το ζευγάρι από τη Δανία Σένχολτ/Λούμπεκ, που έκαναν έναν εκπληκτικό αγώνα, όμως η 8η θέση στην κούρσα των μεταλλίων δεν ήταν αρκετή για να καλύψουν το κενό με το ιταλικό σκάφος, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο με 96 βαθμούς.
Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Τζέισον Γουότερχαουζ και Λίζα Ντάρμανιν, που αν και στις τελευταίες ιστιοδρομίες έδειχναν ότι μπορούν να φτάσουν τουλάχιστον στη δεύτερη θέση, στην κούρσα των μεταλλίων έχασαν έδαφος καταλαμβάνοντας τη 10η θέση και την 3η στη γενική κατάταξη με 103 βαθμούς.