Βελέντζας: «Ανακουφισμένος και χαρούμενος»

Ο Απόστολος Χρήστου για 3η συνεχόμενη διοργάνωση ανέβηκε στο ευρωπαϊκό βάθρο σε 50άρα πισίνα και ο προπονητής του δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο περήφανος.

Έξι χρόνια συνεργασίας μετρά ο Απόστολος Χρήστου με τον Παναγιώτη Βελέντζα και σήμερα κατέκτησαν το 3ο χάλκινο ευρωπαϊκό μετάλλιο στα 100μ ύπτιο, ένα πολύ σημαντικό δείγμα διάρκειας και παραμονής ανάμεσα στους κορυφαίους και ενώ το επίπεδο ανεβαίνει κατακόρυφα χρονιά με τη χρονιά.

Ο τελικός ήταν γεμάτος σασπένς μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Κανένας δεν μπορούσε να καταλάβει στον τερματισμό της κούρσας ποιοι ανέβηκαν στο βάθρο, μιας και ο 1ος με τον 3ο είχαν 14 εκατοστά διαφορά. Όταν εμφανίστηκε όμως το Νο3 δίπλα στο 52.97 του Χρήστου ο Βελέντζας πήρε μία βαθιά ανάσα ανακούφισης, αφού όλοι οι κόποι τους και η επαγγελματική, σκληρή δουλειά που κάνει μαζί με την υπόλοιπη ομάδα και τον Απόστολο μεταφράστηκαν ξανά σε μετάλλιο. Ο ίδιος δήλωσε τα εξής στο Sportsfeed μετά τον αγώνα: «Είμαι πολύ ανακουφισμένος και χαρούμενος, το μετάλλιο αυτό είναι επιβράβευση των καλών εμφανίσεων του Απόστολου και των κόπων μας. Για πρώτη φορά είναι σε ευρωπαϊκό τόσο γρήγορα τα 100 ύπτιο, με ελάχιστη διαφορά ανάμεσα στον 1ο και τον 6ο. Το σημαντικότερο είναι το μετάλλιο, το 3ο στη σειρά, αλλά και ότι σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στο πρωτάθλημα με το χρόνο του ημιτελικού. Εδώ και 6 χρόνια είναι ανάμεσα στους κορυφαίους της Ευρώπης, η διάρκεια είναι πολύ σημαντική. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ήταν η 8η κούρσα του και δεν κρατήθηκε σε καμία. Κάναμε ένα πολύ μεγάλο βήμα με τις πρώτες κούρσες κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα. Αυτό θέλαμε άλλωστε από τη διοργάνωση, γρήγορες κούρσες να δούμε που βρισκόμαστε, τι λάθη κάνουμε, τι μπορούμε να βελτιώσουμε για τους Ολυμπιακούς. και θα τα βελτιώσουμε μέχρι τότε».