CEV Cup: Δίκαιος αποκλεισμός για Ολυμπιακό

Σε εξέλιξη ο δεύτερος ημιτελικός του CEV Cup, αλλά ήδη η Τρεντίνο πανηγυρίζει την πρόκριση της στον τελικό, καθώς πήρε τα δύο σετ που χρειάζονταν μετά τη νίκη της με 3-0 στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη παιχνίδι αποδείχθηκε ότι έκανε τεράστιο λάθος με την απόφαση του να επαναφέρει στην ομάδα τον Αλεξίεφ, καθώς ο Βούλγαρος στα δύο πρώτα σετ μπορεί να είχε 8/11 επιθέσεις (73%), αλλά σε 13 υποδοχές είχε δώσει πέντε άσους κι οι άλλες 8 ήταν για κλάματα, ενώ έχοντας 2 χαμένα σερβίς, ένα λάθος κι ένα μπλοκ στην επίθεση, ουσιαστικά είχε συνεισφορά μόλις ενός πόντου στον Ολυμπιακό!
Ειδικά στο πρώτο σετ ενώ ο Ολυμπιακός έπαιζε καλά και ανάγκασε τον Ούρος Κοβάσεβιτς να τελειώσει το σετ με 0/7 επιθέσεις και είχε μετατρέψει το 10-8 σε 10-12, ο Βούλγαρος ήταν ο… αδύναμος κρίκος και με δική του χαμένη κόντρα έγινε το 11-12, με δύο δικούς του άσους το 13-12 για να δεχθεί και το μπλοκ για το 14-12. Στο 18-15 ο Βετόρι πήρε δύο άσους και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος…
Ο Μουνιόθ παρόλα αυτά δεν άλλαξε τίποτα και στο β’ σετ είχαμε το ίδιο σκηνικό… Ο Ολυμπιακός να παρακολουθεί από απόσταση δύο πόντων μέχρι το 15 (15-13), αλλά μη έχοντας πίεση στο σερβίς η Τρεντίνο τελείωσε το σετ με 80% στην επίθεση, ξέφυγε με 21-16 και η πρόκριση είχε κριθεί.
Μετά το 2-0 0 Λορεντσέτι άλλαξε όλη την ομάδα, ο Μουνιόθ το έκανε όταν ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ κι απλά οι Ιταλοί επικράτησαν με 3-1.
Στους διπλούς τελικούς η Τρεντίνο θα αντιμετωπίσει την τουρκική Γαλατασαράι η οποία απόψε έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με νίκη 3-1 σετ στην Κωνσταντινούπολη επί της Κουζμπάς Κεμέροβο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ με 15-10. Οι τελικοί θα γίνουν 19 και 26 Μαρτίου.
*Οι πόντοι της Τρεντίνο προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 25-19, 25-19, 17-25, 25-17.
ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Λορεντζέτι): Ράσελ 13 (11/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Βετόρι 9 (7/10 επ., 2 άσσοι), Τζιανέλι 5 (1/1 επ., 4 άσσοι), Καντελάρο 10 (8/9 επ., 2 άσσοι), Κοβάτσεβιτς 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Κονταρίν 6 (6/10 επ.) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 78% υπ. – 78% άριστες), Ντα Ανγκέλις (λ, 73% υπ. – 55% άριστες), Βαν Γκάρντερεν 6 (6/9 επ., 72% υπ. – 39% άριστες), Νέλι 13 (12/18 επ., 1 άσσος), Καβούτο 5 (5/14 επ., 86% υπ. – 43% άριστες), Νταλντέλο, Μικιελέτο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 1 (1/8 επ.), Μπέμε 7 (5/7 επ., 2 άσσοι), Σμιτ 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (14/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 22% άριστες), Δαρίδης (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ., 54% υπ. – 8% άριστες), Ζουπάνι 5 (5/15 επ.), Σμαραγδής, Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Κουμεντάκης 7 (7/9 επ., 22% υπ. – 22% άριστες).