Χάλκινο και οι δύο

Με το χάλκινο μετάλλιο θα επιστρέψουν από το Κίελο τα δύο ελληνικά πληρώματα που συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό κύπελλο. Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος και Παγίδα-Παπαδοπούλου κατετάγησαν στην τρίτη θέση.

του Άκη Ιωακείμογλου

Δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό κύπελλο κατέκτησαν οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος, οι οποίοι κατετάγησαν τρίτοι στο Κίελο, ενώ είχε προηγηθεί το ασημένιο στο Μέντεμπλικ της Ολλανδίας. Στη σημερινή κούρσα μεταλλίου το ελληνικό πλήρωμα δεν ξεκίνησε καλά, ωστόσο κέρδισε θέσεις στην πορεία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε ισοβαθμία με τους Αυστριακούς Νταβίντ Μπάργκερ-Λούκας Μαρ στους 30 βαθμούς ποινής. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Κροάτες Σίμε Φαντέλα-Ιγκόρ Μάρενιτς.
Στην τρίτη θέση, την οποία κατείχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της ρεγκάτας, διατήρησαν ως το τέλος η Δήμητρα Παγίδα με τη Σοφία Παπαδοπούλου στα 470 γυναικών με 26 βαθμούς ποινής. Το χρυσό κατέκτησαν οι Αυστριακές Λάρα Βαντλάου-Γιολάντα Όγκαρ και το ασημένιο οι Πολωνές Αντονίνα Μαρτσίνιακ-Καρολίνα Σόλτανιουκ.