Challenge Cup: Γράφει ιστορία στη Γερμανία ο ΑΟ Θήρας

Την πρώτη του παρουσία σε ημιτελική φάση Ευρωπαϊκού κυπέλλου θέλει να πανηγυρίσει ο ΑΟΘ που αντιμετωπίζει αύριο (20:00) στη Δρέσδη την τοπική Ντρέστνερ στον επαναληπτικό προημιτελικό έχοντας νικήσει με 3-1 στο πρώτο ματς.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα της Σαντορίνης, που φτάνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους 8 του Challenge Cup, χρειάζεται δύο σετ για να γράψει ιστορία, ειδάλλως θα χρειαστεί να πάρει το χρυσό σετ.

Η αποστολή του ΑΟΘ δεν είναι εύκολη, καθώς η Ντρέσντερ είναι μια πολύ ψηλή και δυνατή ομάδα, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτη κάτι που φάνηκε και στο πρώτο ματς όπου αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (0-1 και 20-24) κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει μια πολύ σπουδαία νίκης.

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στη Margon Arena της Δρέσδης και διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Εσθονός Έρκο Βαρμπλέιν και η Αγγλίδα Καταρίνα Τσεπίνοβα.