Challenge Cup: Θρίαμβος Ολυμπιακού και στο Βέλγιο

Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν με σπασμένα τα φρένα σε Ελλάδα και Ευρώπη, καθώς λίγες ώρες μετά τη νίκη τους στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-1 στο Βέλγιο της Μένεν και πλέον απέχουν δύο σετ από την πρόκριση τους στους «4» του Challenge Cup!
Ο Ολυμπιακός όσο εύκολα πήρε το πρώτο σετ, άλλο τόσο εύκολα έχασε το δεύτερο (με την επίθεση του από το 67% να πέφτει στο 45%), κι ενώ στο τρίτο είχε από την αρχή το προβάδισμα (3-8) με τα λάθη του έβαλε ξανά τους Βέλγους στο ματς (18-20) χωρίς να δώσει δικαιώματα στη συνέχεια.
Η Μένεν προσπάθησε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ και μέχρι το 17-16 είχε το προβάδισμα, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι είχαν περιορίσει τα λάθη τους (μόλις) κι οι γηπεδούχοι μετά το 20-21 δεν είχαν λύσεις.
«Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη σε ένα όχι και τόσο άνετο γήπεδο στο οποίο είναι πολύ δύσκολο να αγωνιστείς. Ευτυχώς κατά τη διάρκεια του αγώνα παίξαμε έξυπνα και πήραμε σημαντικό προβάδισμα για να είμαστε εμείς αυτοί που θα περάσουμε στον ημιτελικό. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ήρθαν σήμερα να μας υποστηρίξουν. Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε παιχνίδι να έχουμε τους οπαδούς μας και να μοιραζόμαστε με αυτούς τις νίκες», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Φερνάντο Μουνιόθ.
Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την 1 Μαρτίου στο κλειστό του Ρέντη κι ο Ολυμπιακός θέλει δύο σετ για να προκριθεί στα ημιτελικά, εκεί όπου λογικά θα αντιμετωπίσει την γνώριμη του ρωσική Σοργκούτ η οποία κέρδισε με 3-1 στην Ελβετία την Νάφελς.

Τα σετ: 17-25, 25-16, 22-25, 21-25
ΜΕΝΕΝ (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ – 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.