Challenge Cup: Θρίαμβος του ΑΟ Θήρας στη Φινλανδία!

Ο εκπληκτικός ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-1 την Πόλκι Κούουσαμο στη Φινλανδία και απέχει δύο σετ από τους «16» του Challenge Cup γυναικών!

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες είχαν κάκιστη υποδοχή, ο ΑΟΘ έδειξε χαρακτήρα και στα κρίσιμα σημεία μίλησε το μπλοκ του με τον Μαρίσα Φιλντ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση, όπως και η Εμμανουηλίδου ενώ η Μερτέκη και λόγω της χαμηλής πτήσης της Πίλεπιτς σήκωσε μεγάλο βάρος στην επίθεση παίρνοντας ορισμένους από τους πιο καθοριστικούς πόντους του αγώνα.
Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (8-8), ξέφυγε με 8-13 και 18-23, αλλά κόλλησε στην υποδοχή και η Πόλκι μείωσε σε 21-23 για να κάνει το 21-24 η Μερτέκη. Το σκορ έγινε 23-24 με την Αρτακιανού να σώζει με εκπληκτικό τρόπο τη νέα κακή υποδοχή κι αφού η Πόλκι έχασε την κόντρα ισοφάρισης, η Μερτέκη τελείωσε το σετ.
Στο β΄σετ δεν παίχθηκε βόλεϊ με τον ΑΟΘ να μην έχει υποδοχή και να το χάνει με κάτω τα χέρια και επανήλθε στο γ’. Το 8-8 έγινε 8-10και 14-17 με άσο της Φιλντ, με τις Φινλανδές να μειώνουν σε 18-19. Όμως στο 18-20 δύο νέοι άσοι της Εμμανουηλίδου έφεραν το σκορ στο 18-22 και ο ΑΟΘ κράτησε τη διαφορά φτάνοντας στο 1-2.
Μεγάλη μάχη και στο 4ο σετ με την ελληνική ομάδα να ξεφεύγει με 11-14, αλλά το ματς ήρθε τούμπα (πάλι με σερβίς) για το 17-16! Ο ΑΟΘ πήρε την αλλαγή, η Φιλντ με άσο, η Πίλεπιτς με μπλοκ έκαναν το 17-19, για να φτάσουμε σε νέα ισοπαλία στο 21-21. Στο 22-22 η Πόλκι έχασε το σερβίς κι εκεί κρίθηκαν όλα με την Μερτέκη με κόντρα μπάλα να φέρνει το πρώτο ματς μπολ και στην επόμενη φάση η Κιέλστρουπ κάρφωσε στην αντένα χαρίζοντας τη νίκη στον ΑΟΘ.
Τα σετ: 23-25, 25-14, 21-25, 22-25
Πόλι (Αλατάλο) Κιέλστρουπ 20 (18/47 επ., 2 μπλοκ), Χαμαλάινεν 11 (10/19 επ., 1 άσο, 57% υπ.-14% άριστες), Σβάνεγκαν 10 (7/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λάμπερτ 16 (14/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 22% υπ.-07% άριστες), Νογουέρας 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Βασερφάλερ 13 (7/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μονκς -λ (43% υπ.-21% άριστες) / Χούρνε 2 (2 άσοι), Χάαταϊνεν, Χέμλινεν 4 (1/2 επ., 3 άσοι).
ΑΟ Θήρας (Γκάιτς) Φιλντ 16 (7/10 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ), Πίλεπιτς 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 22 (20/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 35% υπ.-17% άριστες), Καλανταρίδου 5 (4/18 επ., 1 άσο, 26% υπ.-06% άριστες), Κιρ, Εμμανουηλίδου 10 (5/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (52% υπ.-29% άριστες) / Παναγιωτίδου, Ξανθοπούλου, Καλαντάτζε, Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.).