Champions League: Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της Αστερίξ Μπέβερν κι απέκτησε το προβάδισμα πρόκρισης στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κόντρα στο νεανικό σύνολο από το Βέλγιο, ο φανερά ανέτοιμος Ολυμπιακός ζορίστηκε αρκετά, με την Βίλμα Σάλας να δίνει όμως την πρώτη της μεγάλη παράσταση παρόλο που κι αυτή απέχει από τον πολύ καλό εαυτός της (μην ξεχνάμε προέρχεται από πολύμηνη αποχή λόγω του τραυματισμού της).

Οι ερυθρόλευκες στο πρώτο σετ έδειχναν σα χαμένες μέσα στο γήπεδο και με την υποδοχή να κάνει νερά το έχασαν πολύ εύκολα (5-6, 5-10, 6-14, 9-19) με τον Κουτίνο να περνά νωρίς τη Σάλας στο ματς. Η Κουβανή από ένα σημείο και μετά άρχισε να προσαρμόζεται και να βγάζει στο γήπεδο ψήγματα από την ποιότητα της με τον Ολυμπιακό να απαντά στο 2ο σετ (8-2, 16-10) και παρόλο που η Αστερίξ μείωσε σε 20-17 ξέφυγε με 24-17.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-8, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και μάζεψε τη διαφορά για να γίνει μάχη μέχρι το 20-20 που έγινε 24-20 για να πάρει το προβάδισμα η ελληνική ομάδα.

Κάτι ανάλογο έγινε στο δ’ σετ με την Αστερίξ να προηγείται 11-14, αλλά ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Χίπε έκανε το 16-14 για να αρχίσει η μάχη πόντο με πόντο και να φτάσουμε στο 23-23. Η Σάλας τελείωσε την επίθεση για το ματς μπολ και η Χίπε με τον άσο τελείωσε το ματς.

Η ρεβάνς διεξάγεται την επόμενη Τρίτη και ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 για να προκριθεί, αλλιώς το εισιτήριο για το 2ο γύρο (όπου περιμένει η Μινχάτσκα Μινσκ) θα κριθεί στο 2ο σετ).