Champions League γυναικών: Ο Ολυμπιακός λύγισε τη Μίνσκ στο τάι μπρέικ

Οι ερυθρόλευκες έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους στον 3ο προκριματικό γύρο παίρνοντας τη νίκη μετά από μία μάχη 2 ωρών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ολυμπιακός παρόλο που ουσιαστικά έπαιζε με δύο ξένες, καθώς η Βίλμα Σάλας δεν είναι έτοιμη να βοηθήσει σε τόσο απαιτητικά ματς, βρήκε λύσεις από τις Χίπε, Κόστα αλλά και την Γενιτσαρίδη που κάλυψε το κενό της Κουβανής και πλέον στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα στο τάι μπρέικ για να κριθούν όλα στο χρυσό σετ.

Οι ερυθρόλευκες πήραν το πρώτο σετ με ξέσπασμα μετά το 20-20 και το πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα ήρθε στο φινάλε του δεύτερου σετ. Η Μινχάσκα προηγήθηκε 2-7, ο Ολυμπιακός επέστρεψε (15-15) κι ο Κουτίνιο έριξε στο ματς την Σάλας. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν 23-22 και είχαν κόντρα μπάλα, όμως η Κουβανή κόπηκε από το μπλοκ κι αφού χάθηκαν δύο σετ μπολ στο 25-25 η Σιακρέταβα με δύο επιθέσεις έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ το 5-9 έγινε 13-11 και 22-18, αλλά ο Ολυμπιακός το έκανε θρίλερ (22-21 με μπλοκ στη Χίπε) ωστόσο η Μαριάνο Κόστα διαμόρφωσε το αγχωτικό 25-23, για να ακολουθήσει το δ’ σετ όπου οι Λευκορωσίδες επικράτησαν εύκολα (με τον Κουτίνιο να έχει στο αρχικό σχήμα τη Σάλας την οποία απέσυρε στο 7-7).

Στο τάι μπρέικ η Μινχάσκα είχε σταθετά το προβάδισμα μέχει το 6-7 που έγινε 9-7 με δυο μπλοκ της Γιώτα και 12-9 με ατομικό μπλοκ της Γενιτσαρίδη. Η Μινχάσκα μείωσε σε 13-12 και 14-13, αλλά η Μαριάνα Κόστα τελείωσε την επόμενη μπάλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της.

«Παίζαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και παρότι είχαμε ένα μικρό προβάδισμα στο 2ο σετ, ήταν δύσκολο να πεις ότι… ξεμπερδέψαμε. Παλέψαμε και το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη και γι’ αυτό θέλω να συγχαρώ όλη την ομάδα μου για απόψε. Όσο αφορά τη συνέχεια πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να αφοσιωθούμε στο παιχνίδι του Σαββάτου που έρχεται και μετά να δούμε το παιχνίδι στο Μίνσκ που σίγουρα δεν θα είναι εύκολο», είπε ο Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο ενώ η
Κατερίνα Γιώτα σημείωσε:

«Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παίζουμε με μια πάρα πολύ καλή ομάδα, με βασικές αθλήτριες στην εθνική ομάδα της Λευκορωσίας. Είναι ένας αντίπαλος ο οποίος παλεύει μέχρι τελευταία στιγμή και αυτό πρέπει να το προσέξουμε και στον επαναληπτικό στο Μίνσκ. Μπορεί να χάσαμε το δεύτερο σετ από κάποια δικά μας λάθη, ωστόσο νομίζω πως η ομάδα αντέδρασε πολύ καλά στο ται μπρεικ και πήραμε τελικά το αποτέλεσμα και αυτό είναι που μετράει. Ίσως έχουμε ένα μικρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού, ωστόσο δεν έχει τελειώσει τίποτα και πρέπει να μπούμε να κερδίσουμε το παιχνίδι εκεί».

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Zιλ Φερέρ Κουτίνιο) Γιώτα 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Μαριάνα 20 (19/42 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-36% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 24 (22/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-25% αρ.), Κακουράτου -λ (37% υπ.- 21% αρ.), Σάλας 2 (2/5 επ., 29% υπ.-14% αρ.)

ΜΙΧΑΝΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (Σαλίκοφ) Σιακρέταβα 19 (16/46 επ., 3 μπλοκ,), Βλαντίκα 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% επ.-28% αρ.), Λαπατό 4 ( 1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάζιουκ 21 (13/19 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Λιαμπιοντκίνα 16 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-24% αρ.), Πανασένκα -λ (39% υπ.-11% αρ.), Σμιρνόβα, Σάουν, Σαλίκοβα, Σουπιάνιοβα,Φενταρίντσικ -λ,