Champions League ανδρών: ΖΑΚΣΑ-Τρεντίνο ο τελικός

Τα δύο μεγάλα φαβορί Ζενίτ Καζάν, Περούτζια (που είχαν απομείνει μετά τον αποκλεισμό της Λούμπε) αποκλείστηκαν και έτσι το φετινό ζευγάρι του τελικού θα συνθέσουν η πολωνικη ΖΑΚΣΑ Κέντζερτζιν και η ιταλική Τρεντίνο.

Και οι δύο επαναληπτικοί ημιτελικοί ήταν συγκλονιστικοί με φοβερές ανατροπές σκηνικού και πραγματικά απίθανη εξέλιξη.

Στην Πολωνία η ΖΑΚΣΑ έχοντας κερδίσει με 3-2 στο Καζάν, έχασε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά προηγήθηκε με 2-1 και είχε 7 ματς πόιντ για να τελειώσει το ματς. Πέντε στο 4ο σετ που έληξε 28-30 για τους Ρώσους και δύο στο τάι μπρέικ που έληξε επίσης με 18-20 για την Ζενίτ. Κι εκεί που πολλοί πίστεψαν ότι η πρωταθλήτρια Πολωνίας θα λυγίσει, οι παίκτες του Νίκολα Γκρίμπιτς πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την τελευταία ομάδα στην οποία έκλεισε τη σπουδαία καριέρα του ο Σέρβος (κατακτώντας το πρωτάθλημα Ρωσίας)…

Ο Γκρίμπιτς πανηγυρίζοντας το πρωτάθλημα Ρωσίας με τη φανέλα της Καζάν…

Αν και πάλι πήγε να αυτοκτονήσει καθώς προηγήθηκε με 8-4, αλλά η Ζενίτ πλησίασε στον πόντο, στο 14-13 ο Σλίβκα τελείωσε τον επίθεση και μαζί το θρίλερ στέλνοντας τους Πολωνούς στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Κι αυτό που θέλουν τώρα είναι να επαναλάβουν τον θρίαμβο της Πλόμιεν Μιλόβιτσε πριν από 40 χρόνια όταν έγινε η πρώτη και μοναδική ομάδα της Πολωνίας που κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης (1978).

Αντίπαλος της στον τελικό που θα διεξαχθεί ανήμερα της Πρωτομαγιάς στη Βερόνα της Ιταλίας θα είναι η Τρεντίνο, η οποία γνώρισε γλυκιά ήττα με 3-2 στον ιταλικό εμφύλιο στην έδρα της Περούτζια, αλλά έχοντας νικήσει με 3-0 στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση.

Η Περούτζια για 2.5 σετ φάνηκε ότι θα φέρει για 3η φορά τούμπα τα προγνωστικά (το έκανε στον προημιτελικό του Champions League κόντρα στην Μόντενα όπου προκρίθηκε στο χρυσό σετ, το έκανε και εμε το Μιλάνο στα προημιτελικά του πρωταθλήματος όπου πέρασε με 2-1 νίκες έχοντας χάσει εντός έδρας το πρώτο ματς), καθώς παρά την απουσία του Ατανασίεβιτς προηγήθηκε με 2-0 και 18-15 στο τρίτο σετ. Εκεί όμως δέχθηκε σερί 0-4, το Τρέντο αναθάρρησε και με επίθεση του Ποντράσιανιν (το καλοκαίρι ήρθε από την Περούτζια) μείωσε σε 2-1.

Κάπου εκεί η ομάδα του Βιλφρέδο Λεόν έσβησε, το 7-8 στο δ’ σετ έγινε 9-16 και η Τρεντίνο πήρε το σετ και μαζί και την πρόκριση για να χάσει το τάι μπρέικ με όπου μπήκαν όλοι οι αναπληρωματικοί.

Κι ο τελικός θα έχει ιδιαίτερη σημασία για τον Γκρίμπιτς ο οποίος θα κοντραριστεί με την ομάδα τη φανέλα της οποίας φορούσε όταν κατέκτησε το μοναδικό Champions League (το 2000 πήρε το Κύπελλο πρωταθλητριών με την Σίσλεϊ) της καριέρας του το 2009, όταν η Τρεντίνο κέρδισε με 3-1 τον Ηρακλή στην Πράγα…