Champions League: Η Νόλικο “σκότωσε” την Νοβοσιμπίρσκ με… κόκκινη στον Κονσταντίνοφ

Η Νόλικο Μαασέικ έριξε την πρώτη βόμβα στα πλέι οφ του Champions League καθώς επικράτησε με 3-0 στο Βέλγιο της Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με κόκκινη κάρτα στον Πλάμεν Κονσταντίνοφ που είχε κάθε δίκιο να διαμαρτύρεται για το απίστευτο λάθος των διαιτητών στο βίντεο ριπλέι, αλλά το πλήρωσε ακριβά!

Παρά την τελευταία φάση η αλήθεια είναι ότι μάλλον η Λοκομοτίβ πλήρωσε ακριβά τις πολλές απουσίες της (πήγε στο Βέλγιο χωρίς Παβλόφ, Ντίβις, Εκτσί, Κουρκάεφ, Σμολάρ και τον λίμπερο Μάρτινιουκ έχοντας 4 παίκτες από την ομάδα νέων) και τώρα στον επαναληπτικό πρέπει να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και μετά να πάρει και το χρυσό σετ… Με τον Νίλσον ακόμη εκτός ρυθμού και υποδοχή για κλάματα οι Ρώσοι μόνο στα τελειώματα των σετ προσπαθούσαν, αλλά οι ανατροπές τους έμειναν στην μέση, για να φτάσουμε στο γ’ σετ.
Εκεί το 21-17 έγινε 22-22 με την Νόλικο να χάνει τρία ματς μπολ και την Λοκομοτίβ να προηγείται 27-28. Ο Κοξ (μπήκε στο τρίτο σετ και ήταν εξαιρετικός) ισοφάρισε και στο 28-28 ο Σάβιν έκανε επίθεση με τη μπάλα να καταλήγει άουτ και τον Κονσταντίνοφ να ζητά βίντεο ρέφερι.
Η β’ διαιτητής Έλενα Γκέλντοφ από την Ολλανδία πήγε στον ειδικό χώρο, είδε τη φάση και αποφάνθηκε ότι δεν υπάρχει επαφή, αλλά το τηλεοπτικό ριπλέι που δόθηκε έδειξε ξεκάθαρα πως βρήκε τα δάκτυλα του παίκτη της Νόλικο με τον Κονσταντίνοφ να βγαίνει εκτός εαυτού.
Όλοι έπεσαν πάνω στη διαιτητή από την Ολλανδία, ο Βούλγαρος τεχνικός πήγε στον κομισάριο του αγώνα ψάχνοντας να βρει το δίκιο του και ο Σέρβος πρώτος διαιτητής Μίρκο Γιάνκοβιτς του έδειξε την κόκκινη κάρτα διαμορφώνοντας το τελικό 30-28!!!
Τα σετ: 25-23, 26-24, 30-28
Νόλικο (Μπανκς) Ταμέμα 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μάαν 14 (13/23 επ., 1 άσο, 39% υπ.-11% άριστες), Μπλάνκεναου 1 (1/5 επ.), Ριχίλσκι 16 (15/22 επ., 1 άσο, 59% υπ.-18% άριστες), Γκεβέρτ 7 (5/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μιγιάτοβιτς 5 (4/5 επ., 1 άσο), Ντρόνκερς –λ (35% υπ.-24% άριστες) / Κοξ 5/11 επ., 1 μπλοκ), Αχί, Μπρούνο, Βαν Χέιστε 1 (1 άσο).
Λοκομοτίβ (Κονστντίνοφ) Νίλσον 14 (12/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σάβιν 20 (17/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 33% υπ.-10% άριστες), Τιχάτσεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Λουκιανένκο, Σερμπάκοφ 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ρόντιτσεφ 7 (7/15 επ.), 30% υπ.-17% άριστες), Γκολούμπεφ-λ (36% υπ.-18%άριστες) / Αντιγιέφσκι 1 (1/1 επ.), Σαπόζκοφ.