ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Τσάμπιονς λιγκ: Νέος κανονισμός στους πόντους

Παρά τις ειδικές συνθήκες, όχι απλά παραμένουν στα σχέδια όλες οι μεγάλες διοργανώσεις, αλλά υπάρχουν και αλλαγές σε συστήματα διεξαγωγής.

Μία ακόμη σημαντική διαφοροποίηση έχει σχέση μμε πόντους και, όπως μας ενημέρωσε η ευρωπαϊκή ένωση επιτραπέζιας αντισφαίρισης (ETTU), τη δοκίμασαν προχτές σε φιλικό αγώνα δύο μεγάλα κλαμπ. Αν τα επί μέρους ματς του ομαδικού στο Τσάμπιονς Λιγκ φτάνουν στο 2-2 τότε το καθοριστικό 5ο σετ θα κρίνεται υπέρ του αθλητή (/τηςαθλήτριας), που φτάνει πρώτος (-η) στους 6 πόντους και όχι τους 11! Και στο μεταξύ, θυμίζουμε ότι έχει αποφασιστεί άλλο φορμάτ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η οποία σε άνδρες και γυναίκες θα αρχίσει με έναν προκριματικό και όχι κατευθείαν από τη φάση των ομίλων, ενώ έχει ανακοινωθεί η πρόθεση της ETTU να διεξάγει τους ομίλους σε «φούσκες», συγκεντρωτικά δηλαδή σε γυμναστήρια, που θα είναι προστατευμένα περιβάλλοντα και όχι με έδρες.
Στο Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών έχουν και φέτος συμμετοχή η πολωνική Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη και η γαλλική Ενεμπόν, με την οποία αναμένεται να πάρει ξανά ευκαιρίες ο Γιώργος Σταματούρος.

Σε φιλικό αγώνα ανάμεσα στη Γερμανική Σααρμπρίκεν και τη ρωσική Όρενμπουργκ, η καινοτομία εφαρμόστηκε σε ένα ματς δοκιμαστικά. Σε αυτό του Γερμανού Φρανζίσκα με τον Λευκορώσο Σαμσόνοφ, που ήταν 3ο στη σειρά. Τα σετ πήγαν στο 2-2 κι εκεί επικράτησε ο Φρανζίσκα με 6-3. Για τις αλλαγές μίλησε ο προπονητής της Σααρμπρίκεν Σλόμπονταν Γκρούιτς: «Στον αγώνα μεταξύ του Φρανζίσκα και του Σαμσόνοφ είχαμε την ευκαιρία να δούμε πώς λειτουργεί το νέο σύστημα. Έπαιρναν από ένα σερβίς στο πέμπτο σετ και έληξε 6-3. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στους νέους κανονισμούς, αν και φαίνεται λίγο περίεργο χωρίς διαλείμματα μετά το πρώτο και το τρίτο σετ. Ωστόσο, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με αυτό και νομίζω ότι οι παίκτες θα προσαρμοστούν εύκολα», δήλωσε ο Σέρβος τεχνικός, που επί τη ευκαιρία να θυμίσουμε ότι είχε αναδειχτεί πρωταθλητής Ευρώπης του απλού παίδων το 1987 στην Αθήνα.

Να προσθέσουμε ότι για τηλεοπτικούς λόγους γίνονται παρόμοιες αλλαγές σε πόντους ή σετ και σε άλλες διοργανώσεις στην Ευρώπη και την Ασία. Για παράδειγμα, λήγουν σετ με 11-10 στη Ρωσία ή τη Σουηδία κι ας φτάνουν οι αντίπαλοι στο ισόπαλο 10-10, στην Πολωνία μετά τα μισά μίας ομαδικής συνάντησης οι αγώνες κρίνονται υπέρ του καλύτερου των τρίτων (και όχι των 5) σετ, ενώ στην Ιαπωνία έχουμε δει παιχνίδια να ξεκαθαρίζουν στο… ένα σετ.

Αναφορικά με το πότε και αν θα αρχίσει το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, επίσημα δεν έχει δοθεί καμία ημερομηνία ακόμη. Υπάρχουν πληροφορίες ωστόσο, για έναρξη των αγώνων στο πρώτο 15νθήμερο του Δεκεμβρίου. Στο στάδιο 2 βρίσκονται ήδη Μπογκόρια και Ενεμπόν (στο 1ο και το 4ο γκρουπ αντίστοιχα), αλλά για να συμπληρωθούν οι όμιλοι με 3η ομάδα θα πρέπει να γίνουν νωρίτερα τέσσερις αγώνες σαν προκριματικοί.