Τσάμπιονς λιγκ: Πρεμιέρα με νίκη ο Ολυμπιακός

Πολύ θετική πρεμιέρα έκανε η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού που πήρε την πρώτη της νίκη, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Α ομίλου του τσάμπιονς λιγκ που διεξάγεται σε μορφή φούσκας στην Όστια.

Ο -πολύ καλός- αγώνας ξεκίνησε με την Ορτίτζια να σημειώνει δύο τέρματα με το… καλημέρα και ο Ολυμπιακός να μειώνει στο 2-1 πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Αφού άρχισε η δεύτερη περίοδος οι παίκτες του Βλάχου μπήκαν πιο δυναμικά και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και έπειτα να πάρουν προβάδισμα ενός γκολ διαμορφώνοντας το 3-2 στο ημίχρονο. Το τρίτο οκτάλεπτο η Ορτίτζια ισοφάρισε με 3-3 όμως οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και δημιούργησαν διαφορά με επιμέρους σκορ 2-1 (5-3). Στην τελευταία περίοδο οι Ιταλοί μίκρυναν τη διαφορά με πετυχημένο πέναλτι (5-4) όμως με γκολ του Καπότση στον παίκτη παραπάνω η διαφορά διατηρήθηκε στα δύο τέρματα για τον Ολυμπιακό με 6-4, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τρεις πολύτιμους πόντους ενώ αύριο το απόγευμα θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Σπαντάου.
Οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 2-1,
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος Κανακάκης 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος.
Ορτίτζια (Στέφανο Πικάρδο): Τεμπέστι, Κάσια, Κοντέμι, Ρόκι, Ντι Λουτσιάνο, Φερέρο, Τζιάκοπο, Γκάλο 1, Μιράρκι, Ρόσι 1, Βίντοβιτς 1, Ναπολιτάνο 1, Πιτσιονέτι.