ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Continental Cup: Η Ελλάδα «καθάρισε» την Τουρκία και αγγίζει την πρόκριση

Οι Εθνικές ομάδες έκαναν το 2-0 με την Τουρκία στην πρεμιέρα του Continental Cup στη Σμύρνη και το απόγευμα έχουν την πρώτη ευκαιρία για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην τελική φάση του προ-Ολυμπιακού τουρνουά.

Η αρχή έγινε από τις Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη που χρειάστηκαν μόλις 31 λεπτά για να επικρατήσουν με 2-0 (21-17, 21-10) των Γιουρτσεβέρ, Γκεντίκογλου επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται.

Η δεύτερη νίκη ήρθε με ανατροπή καθώς Δήμητρα Μαναβή και Μαρία Κλέπκου στο πρώτο τους επίσημο ματς λογικό ήταν να χρειαστούν χρόνο για να βρουν ρυθμό κόντρα στις Τσελεμπί, Γκοκάλπ.

Οι Τουρκάλες πήραν το πρώτο σετ καθώς μετά το 13-13 ξέφυγαν στο σκορ, αλλά από το 2o σετ και μετά η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές και έφτασε σχετικά εύκολα στο 2-1 (17-21, 21-17, 15-10).

Το απόγευμα οι εθνικές ομάδες παίζουν στον τελικό του 2ου υπο-ομίλου κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Πολωνία-Λευκορωσία και εφόσον κάνουν το 2Χ2 τότε προκρίνονται στην 2η φάση του Continental Cup (23-26 Ιουνίου στη Χάγη της Ολλανδίας), ενώ σε περίπτωση ήττας θα συνεχίσουν αύριο την προσπάθεια τους στη Σμύρνη (ο αντίπαλος τους θα γίνει γνωστός μετά τους απογευματινούς αγώνες του Α’ υπο-ομίλου).