Davis Cup: Ήττα στο διπλό, καλοί οι Π. Τσιτσιπάς και Καλοβελώνης

Το τρίτο και τελευταίο ματς της ημέρας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα, ενώ σε κάθε περίπτωση το ελληνικό δίδυμο έδειξε, παρά την ήττα, ότι έχει χημεία και μέλλον.

του Παναγιώτη Βότση

Το πρώτο σετ πήγε στους Έλληνες που ξεκίνησαν δυνατά και έκαναν με δύο break το 3-6. Στη συνέχεια οι έμπειροι Μπέντζαμιν Μπαλερέ και Ούγκο Νις του Μονακό απάντησαν στο δεύτερο σετ με 6-3, κάνοντας ένα κρίσιμο break στο πρώτο σερβίς των Ελλήνων. Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν σαφώς πιο αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να κερδίζουν τα σερβίς τους στα πρώτα σετ. Στη συνέχεια οι αντίπαλοι έκαναν το break και με κερδισμένο το επόμενο σερβίς τους πήραν το προβάδισμα και έκαναν το 4-2. Αυτή η διαφορά τους έδωσε και το ψυχολογικό προβάδισμα που χρειάζονταν για να κερδίσουν τον αγώνα, κάνοντας break και στο τελευταίο game που σερβίς είχαν οι Έλληνες για να καταγράψουν το τελικό 6-3 του τρίτου σετ. Ο Πέτρος Τσιτσιπάς και ο Μάρκος Καλοβελώνης πάντως είχαν αρκετά καλές προσπάθειες μέσα στο παιχνίδι, και έδειξαν ότι είχαν επικοινωνία και χημεία μεταξύ τους. Για αυτό κέρδισαν και ένα δυνατό χειροκρότημα στο τέλος από το κοινό, το οποίο εξελίχθηκε σε σύνθημα μετά από παρότρυνση του Χρήστου Φιωτάκη. Ο υπεύθυνος γυμναστής της ελληνικής ομάδας βλέποντας την απογοήτευση στα πρόσωπα των δύο Ελλήνων πήρε το μικρόφωνο στα χέρια του και ξεσήκωσε τον κόσμο στις κερκίδες, ο οποίος τους αποθέωσε για την προσπάθειά τους.