Δε χάνει με τίποτα ο Πετρούνιας!

O Λευτέρης Πετρούνιας πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στη συλλογή του καθώς όπως ήταν αναμενόμενο επικράτησε στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Μπακού. Καλός και ο Κώστας Κωνσταντινίδης που κατελαβε την πέμπτη θέση.

Ο κάτοχος του Ολυμπιακού, παγκόσμιου και ευρωπαϊκού τίτλου δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του και πρώτευσε στον τελικό του αγαπημένου του οργάνου με 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε για άλλη μία φορά εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30, με τον «Ζορμπά» να ακούγεται για άλλη μία φορά από τα μεγάφωνα της επιβλητικής Milli Gimnastika Arenasi.
Αυτή τη φορά, μάλιστα, κατάφερε να «κολλήσει» ιδανικά την προσγείωσή του και αυτό αποτυπώθηκε στη βαθμολογία του, που ήταν υψηλότερη από ό,τι στον προχθεσινό προκριματικό (15,333), στον οποίο πάντως ήταν και πάλι πρώτος με τεράστια διαφορά από τους ανταγωνιστές του.
Τον Έλληνα «άρχοντα των κρίκων» ακολούθησαν στο βάθρο ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα (14,766) και ο Ουκρανός Γεβγκέν Γιουντένκοφ (14,233).
Παρών στον τελικό των κρίκων ήταν και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος πήρε την τιμητική 5η θέση με 13,800 βαθμούς (βαθμός εκτέλεσης: 8,100, βαθμός δυσκολίας: 5,70), αλλά έχασε ένα μετάλλιο που ασφαλώς ήταν μέσα στις δυνατότητές του:
Στον προκριματικό της Πέμπτης (16/03), ο ανερχόμενος σπεσιαλίστας των κρίκων είχε τερματίσει 3ος με 14,733 βαθμούς (με συντελεστή δυσκολίας 6,00), επίδοση που θα τον έφερνε στην ίδια θέση και στον τελικό.
Παρότι δεν είχε όμως την επιθυμητή κατάληξη, η συνολική παρουσία του Κωνσταντινίδη επιβεβαίωσε ότι η ελληνική γυμναστική διαθέτει μία μεγάλη «δεξαμενή» πρωταθλητών, που όλοι τους αξίζουν σημαντικής προσοχής και στήριξης.
Για τους δύο αθλητές της Ειρήνης Περιστερίου, όπως και για τα υπόλοιπα μέλη των Εθνικών ομάδων, το παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού αποτέλεσε τον πρώτο φετινό διεθνή αγώνα, αλλά και το μοναδικό τεστ πριν από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρουμανίας (19-23 Απριλίου), όπου ο Πετρούνιας θα διεκδικήσει τον τρίτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο του.