Δε χάνει ο Ολυμπιακός

O Αερωπός Έδεσσας το πάλεψε στην έδρα κόντρα στον Ολυμπιακό, όμως η ποιότητα και οι εμπειρία των ερυθρόλευκων διατήρησαν το αήττητο σερί επικρατώντας 30-36 για την 8η αγωνιστικής της χάντμπολ πρεμιέρ και συνεχίζουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διεκδικούν την έκπληξη και κατάφεραν να πιέζουν τον Ολυμπιακό μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου βρέθηκαν δύο γκολ πίσω (15-17) και ενώ έφτασαν ακόμα και να προηγηθούν με 14-13. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό του, κάτι που κατάφερε από νωρίς. Απόδειξη ότι έφτασε να προηγείται με 19-23 και στη συνέχεια με 21-25 στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης. Η συνέχεια πλέον για τους ερυθρόλευκους ήταν εύκολη, από τη στιγμή που είχαν καταφέρει να ελέγξουν πλήρως το παιχνίδι.
Τα πεντάλεπτα 3-2, 6-4, 7-8, 10-10, 14-13, 15-17 (ημίχρονο), 18-19, 19-23, 21-26, 25-30, 27-34, 30-36
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Ιωάννης Πηλαλιδης) Αθανασίου, Π. Τζουβαράς 2, Λιανδής, Θ. Τζουβαράς 1, Κράλλης 7, Τοϊτός, Ανγκέλοφ 6, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 3, Βαφειδης 1, Κυρικλιδης, Κυριακού 7, Λιόφης, Μαυρόπουλος, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γεώργιος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης 4, Κρητικός, Τζηράς 12, Καραμπουρνιώτης 3, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδυλάς 1, Σανίκης 6, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Δίλεπτα 4-2, Πέναλτι 1/2-4/5.

Ο Διομήδης κέρδισε το ντέρμπι
Ντέρμπι μέχρι το τέλος ήταν η αναμέτρηση του Διομήδη με τον Δούκα στο Άργος, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 26-24 στο κλειστό της Νέας Κίου. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν τελικά να πάρουν τη διαφορά νίκης μόλις στο τελευταίο λεπτό όταν το σκορ πήγε στο 23-20 τριάντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.
Τα πεντάλεπτα 3-1, 5-3, 6-6, 8-7, 10-9, 11-10 (ημχ.), 12-13, 14-16, 16-18, 18-19, 21-20, 24-22
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης) Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης 2, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 13, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Τσάτσας, Χαντέλης 1, Μούγιτς 3, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος 1.
ΔΟΥΚΑΣ (Κώστας Μπούνας) Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Γκέρτσος 7, Νομικός, Μπαζδέκης, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντα 1, Αραπακόπουλος 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.
Δίλεπτα 4-4, Πέναλτι 2/3-1/2

Νίκη για το Φίλιππο
Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το Φίλιππο Βέροιας θα αποτελούσε έκπληξη. Οι παίκτες του το πήραν προσωπικά και παρά την πίεση που δέχθηκαν στις αρχές του αγώνα από το Φοίβο Συκεών, κατάφεραν να φτάσουν σε μία εύκολη νίκη επικρατώντας 24-15.
Τα πεντάλεπτα 2-2, 4-3, 7-4, 10-5, 11-6, 14-7 (ημχ.) 15-11, 16-12, 18-12, 22-13, 24-14, 24-15
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης) Ζλατάνος 1, Ψωμιάδης, Ευαγγελόπουλος, Σεϊρεκίδης 2, Κωστακίδης 1, Γρηγοριάδης 4, Φιλόσογλου, Αποστολίδης, Ρίζος, Τριανταφυλλίδης 1, Αρσενασβίλι 5, Παπαδόπουλος 7, Χαραλαμπίδης, Ζευγαρόπουλος, Μπαλτατζής 3, Τζίμπουλας.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης) Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Καβουσανάκης 4, Μπαλαμός, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος Π., Χατζής, Δεληζάνος 1, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 3, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 2.
Δίλεπτα 2-9, Πέναλτι 1/1-1/1

Το πάλεψε ο Πανελλήνιος
Ο Πανελλήνιος το πάλεψε για να πάρει τουλάχιστον τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, όμως η ομάδα του ΓΑΣ Καματερού αποδείχθηκε σκληροτράχηλη στην έδρας της για να φτάσει στη νίκη με 19-17. Το αποτέλεσμα κρίθηκε στα τελευταία λεπτά καθώς, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το σκορ ήταν στο ένα γκολ διαφορά.
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς, Λαδάκης 3, Σκορδιάνος 3, Καμπουράκης 1, Μελετάκος 3, Ακάλεστος 5, Πίτερος, Κλεώπας, Τότος 2, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κουρέτα 2, Χριστόπουλος, Χελιώτης, Βλαχοθανάσης
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος) Αντωνιάδης, Σιαματάς 11, Ζαφείρης, Οικονόμου 1, Κάτρης, Μπαλάσκας 1, Μπαρμπαράκης, Κολιούλης, Ζάτσε, Ταουσάνης, Παζάρογλου, Κολλύρης, Τσιμπανίδης 1, Τσακούλης 3, Κοροβέσης, Κολοκυθάς
Δίλεπτα 6-6 Πέναλτι 3/4-4/5

Ισόπαλο το ντέρμπι των νεοφώτιστων
Για τέταρτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι η ΧΑΝΘ καταφέρνει να παραμείνει αήττητη μόνο που αυτή τη φορά αρκέστηκε στην ισοπαλία αφού ο ΓΣ Δράμα 1986 κυνήγησε μέχρι τέλους τη νίκη στο Κραχτίδης.
Η ομάδα της ΧΑΝΘ έφτασε κοντά στο 4ο διπλό, καθώς προηγήθηκε με τρία γκολο διαφορά, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Δραμινοί όμως δεν τα παράτησαν και ένα λεπτό πριν από τη λήξη κατάφεραν να ισοφαρίσουν κάνουν το τελικό 26-26.
Τα πεντάλεπτα 3-2, 6-3, 6-5, 8-7, 10-10, 12-12 (ημ)., 14-15, 16-17, 18-19, 21-20, 22-24, 26-26.
ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης) Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμότσος, Κοτζαμαρίκογλου, Χαϊτίδης 3, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 14, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 4, Παγωνίδης, Τσαύλος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης 4.
ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος) Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 3, Ν. Παπαδόπουλος 3, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 7, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 3, Κουρουμλίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 1, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1, Τσόγιας.
Δίλεπτα 5-4, Πέναλτι 3/5-4/5