ΤΡΙΑΘΛΟ

Δεν χάνει πουθενά η Γιόργκενσεν

Γκουέν Γιόργκενσεν και Χαβιέ Γκόμεζ θα δώσουν το παρόν στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2016 μετά τη νίκη τους στο test event του τριάθλου που πραγματοποιήθηκε στην Κοπακαμπάνα και αποτέλεσε κριτήριο πρόκριση για το Ρίο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 τσέκαραν οι Γκούεν Γιόργκενσεν και Χαβιέ Γκόμεζ μετά την ολοκλήρωση του τεστ ιβέντ του τριάθλου που πραγματοποιήθηκε στην Κόπα Καμπάνα του Ρίο. Οι δύο αθλητές κατέκτησαν την πρώτη θέση στη διοργάνωση και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη.
Η 29χρονη Αμερικανίδα, που μετρούσε έντεκα συνεχόμενες νίκες στο World Triathlon Series, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στα 1.500 μ κολύμβησης, 40 χιλιόμετρα ποδηλασίας και 10 χιλιόμετρα τρεξίματος και τερμάτισε σε χρόνο 1:58:46. Αν και προερχόταν από τραυματισμό τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Βρετανίδα Νον Στάνφορντ (1:59:05) και την τρίτη η Βίκι Χόλαντ (1:59:27). Ωστόσο οι δύο αθλήτριες δεν «κλείδωσαν» τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο καθώς πρέπει να ανεβούν στο βάθρο και στο μεγάλο τελικό του World Triathlon Series το Σεπτέμβριο στο Σικάγο. Αντίθετα την πρόκριση πήρε η Αμερικανίδα Σάρα Τρου που ολοκλήρωσε στην τέταρτη θέση.
Κυρίαρχος στην κατηγορία των ανδρών ήταν ο Ισπανός Γκόμεζ. Ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής θα δώσει το παρόν στο Ρίο το 2016. Ο 32χρονος αθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στο τεστ ιβέντ σημειώνοντας χρόνο 1:48:26. Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Γάλλος Βινσέντ Λουί (1:48:40) και ο Νοτιοαφρικανός Ρίτσαρντ Μάρεϊ (1:49:01) οι οποίοι εξασφάλισαν και εκείνοι τη συμμετοχή τους στους Αγώνες.
Άτυχος στάθηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Άλιστερ Μπράουνλι. Ένας τραυματισμός στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια του τρεξίματος περιόρισε τον Βρετανό στη δέκατη θέση (1:49:54).