Δευτεραθλητής Ευρώπης

Στον προθάλαμο της Ολυμπιακής κατηγορίας των RS:X, ο Λεωνίδας Τσορτανίδης μας κάνει να αισιοδοξούμε ότι υπάρχει μέλλον σε αυτήν. Ο νεαρός ιστιοπλόος αναδείχθηκε δευτεραθλητής Ευρώπης στο ευρωπαϊκό techno στη Λετονία.

Το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας Κ15 κρέμασε στο στήθος του ο Λεωνίδας Τσορτανίδης, στη Λεπάγια της Λετονίας, όπου διεξήχθη το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των techno, που αποτελεί την προηγούμενη κατηγορία των RS:X. Ο 14χρονος ιστιοπλόος ξεπέρασε το κακό του ξεκίνημα με την μία 25η και μία 18η θέση δύο πρώτες ιστιοδρομίες και κάνοντας άλλες εννιά πολύ καλές κούρσες (6, 2, 2, 3, 3, 9, 3, 5, 2) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 35 βαθμούς ποινής. Πρώτος με 11 β.π. ήταν ο Ιταλός Φαμπιέν Πιανάτσα.
Στην ίδια κατηγορία, ο Χαράλαμπος Κόγιας ήταν 32ος (271 β.π.), ο Πέτρος Τσορτανίδης 40ός (307 β.π.), ο Στέφανος Τζοτζολάκης 41ος (312 β.π.) και ο Γιάννης Ηλιάδης 70ος (615 β.π.) σε σύνολο 77 αθλητών. Στην κατηγορία Κ17, ο Κριστιάν Τριανταφύλλου ήταν 58ος (147 β.π.), ο Νίκος Ζιντζόβας 80ός (285 β.π.) και ο Κωνσταντίνος Αστραπέλος 83ος (313 β.π.) σε σύνολο 113 αθλητών. Στην Κ17 των κοριτσιών, η Κατερίνα Δίβαρη ήταν 5η (60 β.π.) και στην Κ15 η Ερατώ Τσικρίκα 29η (237 β.π.)