ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Η ΕΛΛΑΔΑ

Με το αργυρό μετάλλιο θα επιστρέψει η Εθνική ομάδα πόλο νέων γυναικών από τη Νετάνια του Ισραήλ, ως δευτεραθλήτρια κόσμου.

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στον τελικό κόντρα στην Ισπανία και ηττήθηκε με 5-10. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο όπου οι Ισπανίδες σε διάστημα δύο λεπτών σκόραραν τέσσερις φορές για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενες 5-1.
Κλειστό το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με την Φάρε Κολομίνα να πετυχαίνει μόνο γκολ για την χώρα της Ιβηρικής, η οποία προηγήθηκε με πέντε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (1-6).
Aν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η γαλανόλευκη με τα γκολ της Τριχά και Νίνου μείωσε στα τρία γκολ την απόσταση (3-6, 3′), η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα της και κράτησε την διαφορά των πέντε γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (4-9). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και η Ισπανία πήρε την νίκη με 5-10 και την πρώτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των νέων, με την γαλανόλευκη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο

Οκτάλεπτα: 1-5, 0-1, 3-3, 1-1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Τριχά 1, Κανετίδου 1, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοντονή 1
Ισπανία (Ζόρντι Βαλς Ναρτ): Α. Ρουίζ Μπαρίλ 3, Φάρελ Κολομίνα 1, Καμαρένα Χερεντία 1, Κάμους Αμόρος 3, Ε. Ρουίζ Μπαρίλ 2.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο η Ουγγαρία νίκησε την Ιταλία 12-10.