Δεύτερη νίκη για την Εθνικη

Τη δεύτερη νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων ανδρών που διεξάγεται στο Αλμάτι του Καζακστάν, σημείωσε η Εθνική επικρατώντας επί της Ιαπωνίας 17-15.

Δυσκολότερη του αναμενόμενου ήταν για την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου η αναμέτρηση με την Ιαπωνία. Οι Έλληνες διεθνείς έδωσαν μεγάλες μάχες στα δύο πρώτα οκτάλεπτα για να καταφέρουν τελικά προβάδισμα τριών τερμάτων στο ημίχρονο (11-8). Στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες της Εθνικής συνέχισαν να σκοράρουν στην επίθεση και να είναι προσεχτικοί στην άμυνα (3/10 στον παίκτη παραπάνω η Ιαπωνία). Στην τελευταία περίοδο ωστόσο η ελληνική ομάδα χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι Ιάπωνες να αναθαρρήσουν και να σκοράρουν πέντε φορές.
Ο Άγγελος Φώσκολος ήταν ο κορυφαίρος για την Εθνική ομάδα, σημειώνοντας έξι γκολ. Αύριο η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία για τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οκτάλεπτα 4-6, 4-5, 2-4, 5-2