Δεύτερη στον κόσμο η Εθνική νέων γυναικών

Παρά την πολύ μεγάλη προσπάθεια και την εκπληκτική εμφάνιση της Ιωάννας Σταματοπούλου, η Εθνική ομάδα πόλο των νέων γυναικών δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βόλου αφού ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη Ρωσία με 17-16.

O τελικός στο Εθνικό κολυμβητήριο του Βόλου ήταν το απόλυτο ντέρμπι. Η Ρωσία πήρε το προβάδισμα από την αρχή και η ελληνική ομάδα κυνηγούσε το σκορ για να καταφέρει να ισοφαρίσει πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (7-7). Η επαναληψη ήταν εξίσουν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να κλείνουν τις άμυνες για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα σε 9-9 και ο τελικός να οδηγηθεί στα πέναλτι. Εκεί η εκπληκτική Ιωάννα Σταματοπούλου έκανε ότι μπορούσε (έπιασε τρία πέναλτι) για να χαρίσει το χρυσό μετάλλιο στην Εθνική, αλλά οι Ρωσίδες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες για να πάρουν τελικά τη νίκη με 17-16 και το χρυσό μετάλλιο.
Οκτάλεπτα 4-4, 3-3, 2-0, 0-2 – Πέναλτι: 8-7
Ρωσία (Μάρκοτς) Γκολόβινα, Γκέρζανιτς 5, Ζαπλάτινα 1, Μπέρσνεβα 2, Μπορίσοβα 1, Πόποβα, Κεμπφ, Λάπτεβα, Βακίτοβα, Τολκούνοβα 2, Καμζάεβα 4, Σερζάντοβα 2, Στεφάκινα.
Ελλάδα (Λέανδρος) Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 5, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Β. 1, Ξενάκη 3, Πρωτοπαπά 4, Πάτρα, Μιχαηλίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σελετοπούλου, Μαυρωτά, Δουρέκα.

Τρίτη η Ολλανδία
Η ομάδα της Ολλανδίας επιβεβαίωσε όλους όσοι πίστευαν ότι η θέση της είναι στον τελικό. Οι παίκτριες του Βαγγέλη Δουδέση επικράτησαν 9-6 επί της Ισπανίας στο μικρό τελικό και κατέκτησαν την τρίτη θέση. Από την αρχή του αγώνα η Ισπανία αν και έπαιρνε προβάδισμα στο σκορ δεν μπορούσε να το διατηρήσει για πολύ ώρα, αφού η Ολλανδία ισοφάριζε (ημίχρονο 4-4). Πρώτη φορά η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση πέρασε μπροστά με 6-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία όμως περίοδο, η Ολλανδία, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά αύξανε διαρκώς την διαφορά, μέχρι το τελικό 9-6.
Οκτάλεπτα 3-3, 1-1, 1-2, 1-3
Ισπανία Μποναμούσα 3, Μπαρίνγκο 1, Αθνάρ 1, Κόρμπομπες 1.
Ολλανδία Ρόζεμπουμ 5, Μίλντερ 1, Σλίκινγκ 1, Κούπμαν 1, Ρόχε 1

MVP και πρώτη σκόρερ η Ξενάκη
Μπορεί η Ελλάδα να μην πήρε το χρυσό μετάλλιο, ωστόσο όμως η Έλενα Ξενάκη που ήταν η πρώτη σκόρερ (22 γκολ) του τουρνουά ψηφίστηκε ως η πολυτιμότερη παίκτρια. Καλύτερη τερματοφύλακας αναδείχθηκε η Ρωσίδα Ευγενία Γκολόβινα.