ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Δεύτερη θέση για Τσοπούλου, Μαναβή στην Καμπότζη

Οι Αμερικανίδες Ντίκστρα, Χάουζ επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-14) της Εθνικής ομάδας στον τελικό του τουρνουά ενός αστεριού στο Μπαταμπάνγκ της Καμπότζη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τις Τσοπούλου, Μαναβή που εμφανίστηκαν αρκετά αγχωμένες και μόνο στο πρώτο σετ έδειξαν το καλό τους πρόσωπο καταφέρνοντας να ανατρέψουν μια διαφορά πέντε πόντων, για να ηττηθούν στις λεπτομέρειες.
Με το… καλημέρα στον τελικό οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν με 0-2 και 3-6 (άσος σε Μαναβή) για να φτάσουν στο 5-10 με πετυχημένη κόντρα, καθώς το δικό μας σερβίς δεν μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα. Στην πρώτη φορά που η Μαναβή τις δυσκόλεψε ήρθε και το μικρό σερί που έφερε το σκορ στο 8-11 και με μπλοκ της Μαναβή στην Χάουζ έγινε το 10-12. Πλέον η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί και με μπλοκ της Τσοπούλου η Μαναβή τελείωσε την κόντρα για το 14-15 για να έρθει το 15-15 μετά από απίστευτες άμυνες και επίθεση της Τσοπούλου.
Η Χάουζ όμως στο 15-16 έβγαλε την άμυνα, τελείωσε και την επίθεση για το 15-17, για να ακολουθήσουν δύο δικά μας χαμένα σερβίς στο 16-17 και 17-18, με την Χάουζ να τελειώνει μια δύσκολη επίθεση για το 18-20 και την Μαναβή να μειώνει σε 19-20, όμως η Ντίκστρα έκανε το τελικό 19-21.
Το πρώτο ελληνικό προβάδισμα ήρθε στην εκκίνηση του β’ σετ, αλλά το 1-0 έγινε 1-4 καθώς η υποδοχή της εθνικής δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτική κι οι Αμερικανίδες έβγαζαν συνεχώς άμυνες. Το σκόρ έφτασε στο 7-9 με τις δύο ομάδες να παίρνουν εύκολα τις αλλαγές, αλλά οι Αμερικανίδες ξέφυγαν με 7-11 και η Ντίκστρα έχασε την κόντρα καρφώνοντας άουτ (8-11).
Ωστόσο το πρόβλημα ήταν ότι το σερβίς μας δεν δημιουργούσε προβλήματα και με μπλοκ της Ντίκστρα το σκορ έγινε 9-14, για να έρθει ο πρώτος ελληνικός άσος για το 11-14.
Μια λάθος πάσα στο φιλέ έφερε το 11-16 και πλέον τα πράγματα ήταν εξαιρετικά δύσκολα για να χαθεί η τελευταία ευκαιρία για να πλησιάσουμε στο 13-17 με το μπλοκ της Ντίκστρα στην Τσοπούλου και να τελειώσει το σετ με 14-21.
Η Εθνική ομάδα πάντως πρόσθεσε 180 βαθμούς στη βαθμολογία της και πλέον ετοιμάζεται για τον επόμενο της σταθμό που είναι το Λανγκαβί της Μαλαισίας (από τις 11 έως τις 14 Απριλίου).