ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Δεύτεροι στον κόσμο Μαρόκος – Παπακωνσταντίνου!

Τεράστια επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό. Ο Γιάννης Μαρόκος με τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου κέρδισαν το πρώτο μετάλλιο για την Εθνική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Κ23.

Στη λίμνη Μάλτα του Πόζναν στην Πολωνία, το ελληνικό δίδυμο ήταν εξαιρετικό στον τελικό της δικώπου ελαφρών βαρών καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα σε 6:56.24 για να τερματίσουν στη δεύτερη θέση πίσω από τους Ιρλανδούς Μαλβέινι και Ο’Μάιλι που ολοκλήρωσαν σε 6:54.48.
Το ελληνικό πλήρωμα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και ήταν στη δεύτερη θέση μέχρι και τα 1.000μ. με τους Ιρλανδούς και το ιταλικό πλήρωμα των Ντι Μάρε και Σέριο να δίνουν μεγάλη μάχη για την πρώτη θέση. Μαρόκος και Παπακωνσταντίνου ήταν σταθεροί και από την τρίτη θέση στα 1.500μ. κατάφεραν να υποσκελίσουν τους Ιταλούς για να πάρουν τη δεύτερη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.