ΑμεΑ

Δεύτεροι στον κόσμο

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε το ζευγάρι του BC3 στο μπότσια για το παγκόσμιο όπεν, του Πόζναν της Πολωνίας, με τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη και Άννα Ντέντα.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παγκόσμιο τουρνουά του Πόζναν (17-21/6) στο μπότσια καθώς ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης μαζί με την Άννα Ντέντα κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στα ζευγάρια κατηγορίας BC3. Το ελληνικό δίδυμο έφτασε στην κατάκτηση του μεταλλίου με συνολικά τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες. Στα προκριματικά επικράτησαν 9-0, 5-0 της Ιρλανδίας και της Πολωνίας αντίστοιχα, ενώ γνώρισαν την ήττα με 4-2 από την Τσεχία. Στα προημιτελικά νίκησαν το Βέλγιο 5-1, ενώ στα ημιτελικά επικράτησαν 5-4 της Μ. Βρετανίας. Στον τελικό, παρά την υπερπροσπάθεια, ηττήθηκαν 3-2 από την Πορτογαλία με αποτέλεσμα να βρεθούν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών.