ΠΑΛΗ

Δεύτερος στην Πολωνία ο Κεσσίδης, στα ρεπεσάζ η Πρεβολαράκη

Στην τελική ευθεία έχει μπει η προετοιμασία των Ελλήνων παλαιστών για το παγκόσμιο στην Αστάνα (14 Σεπτμβρίου) όπου θα δοθούν Ολυμπιακές προκρίσεις. Για το λόγο αυτό συμμετέχουν σε δυνατά τουρνουά στο εξωτερικό.

Ο Λαοκράτης Κεσσίδης βρέθηκε στην Πολωνία και πιο συγκεκριμένα στη Βαρσοβία για να αγωνιστεί στο τουρνουά Πιτλάνσκι, όπου στα 97κ. της ελληνορωμαϊκής κατάφερε να φτάσει μέχρι και τον τελικό. Στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 10-2 τον Ουκρανό Ντεκτιάροφ. Στην συνέχεια απέκλεισε τον Αλγερινό Μπουντγεμλίνε με τεχνική πτώση. Στον ημιτελικό έκαμψε την αντίσταση του Λευκορώσου Σούμσκι με τεχνική πτώση. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Ουκρανό Κόζλιουκ. Σε έναν αγώνα που ήταν προγραμματισμένος να αρχίσει στις 17:00 και ξεκίνησε στις 23.05, ηττήθηκε με 7-0 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στον πάγκο του Κεσίδη, κάθισε ο Μόισεν Παριγέι. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός βρίσκεται στην Πολωνία για το διεθνές τουρνουά που συμμετάσχει και η Μαρία Πρεβολαράκη και με την ευκαιρία καθοδήγησε και τον Ελληνα πρωταθλητή.