ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δείγμα θετικό για την Εθνική

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας, η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών, ενόψει τον προκριματικών για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2017.

Η ελληνική ομάδα νίκησε τη Φινλανδία στην έδρα της 31-24, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και μάλιστα προηγήθηκαν 13-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και μετά το 45’ κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ με 20-23 (48’) και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκε (το 23-28 στο 55’) διατηρώντας εύκολα το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.
Αύριο στις 15:00 οι δύο ομάδες θα δώσουν το δεύτερο φιλικό τους παιχνίδι, ενώ η Εθνική θα αναχωρήσει για την Ρίγα την Δευτέρα, προκειμένου την Τετάρτη να αντιμετωπίσει την Λετονία στο πρώτο επίσημο παιχνίδι των προκριματικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2017.
Φινλανδία (Κέκι) Άλαντεκ, Μπρόμαν Μ., Μπρομάν Γ., Φοκς 1, Χελάντερ 3, Γιάνσον, Κολόνεν 4, Λάινε, Μόντιγκ, Μακέλα, Βον Νούμερς , Ρόνμπεργκ 1, Σέμαν 2, Σούνμπεργκ, Σάκινεν, Τάμινεν 13.
Ελλάδα (Κρανάκης) Μπάρμπας, Κωστακίδης 1, Παλάσκας 5, Χάλαρης, Μαστορογιάννης 1, Κρεμαστιώτης, Μάλλιος, Μυλωνάς 4, Λοίζος, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Α. 3, Δέσπος, Τζηράς 7, Παπαδιονυσίου 4, Τσίλης 2, Γουργούμης, Αραπακόπουλος 1.
Δίλεπτες 6-4 Πέναλτι 3/5-4/5