Δελφίνια στην κορυφή

Θρίαμβος για την ελληνική κολύμβηση, με την Εθνική μας ομάδα να κατακτά την πρώτη θέση της πολυεθνούς συνάντησης εφήβων-νεανίδων που ολοκληρώθηκε στη Νετάνια του Ισραήλ.

Η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 386 βαθμούς (194 στα κορίτσια και 192 στα αγόρια), αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Πολωνία, με 380 και στην τρίτη τη Βραζιλία με 338. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική αποστολή κερδίζει τη διοργάνωση. Οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά 17 μετάλλια, εκ των οποίων 6 χρυσά, 5 αργυρά και 6 χάλκινα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι των σημερινών απογευματινών τελικών, η αρχή έγινε με το ασημένιο μετάλλιο, από το Δημήτρη Δημητρίου, στα 400μ. ελεύθερο, με τον Έλληνα κολυμβητή να επιβεβαιώνει το όριο του για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπακού, με την επίδοση του, 3:55.19 (3:55.80 το όριο). Το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση κατέκτησε η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 100μ. πεταλούδα, με επίδοση 1:02.14. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ξανθή Μητσάκου σημείωσε χρόνο 1:04.22, όντας εκτός συναγωνισμού. Λίγο αργότερα, η μεγάλη πρωταγωνίστρια των απογευματινών αγώνων, Λεμπλ κατέκτησε και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο, στα 200μ. μεικτή ατομική, τερματίζοντας σε 2:19.94. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ιωάννα Σαχά είχε επίδοση 2:22.20, εκτός συναγωνισμού. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Φραγκουδάκης, στα 50μ πρόσθιο, με χρόνο 29.27.
Τη δεύτερη θέση πήρε και η ομάδα μας στα 4Χ100μ. μεικτή ομαδική (αποτελούμενη από τις Λεμπλ, Μαρκαντέ, Ραφτοπούλου και Μητσάκου), με επίδοση 3:55.96.
Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Στάθης Μάλαμας στα 100μ, πεταλούδα, κολυμπώντας σε 56.56, ενώ ο Χρήστος Παπαδόπουλος σημείωσε χρόνο 56.17, όντας εκτός συναγωνισμού. Πέμπτη ήταν η Ευαγγελία Κούκουλα στα 400μ. ελεύθερο με επίδοση 4:28.85. Ένα εκατοστό του δευτερολέπτου περισσότερο έκανε η Φιλιώ Ραφτοπούλου, τερματίζοντας σε 4:28.86, εκτός συναγωνισμού.
Την πέμπτη θέση κατέλαβε και ο Άλκης Κυνηγάκης, στα 200μ. μεικτή ατομική, με επίδοση 02:09.46. Εκτός συναγωνισμού αγωνίστηκε ο Κώστας Μερετσόλιας, σημειώνοντας χρόνο 2:07.52. Πέμπτη τερμάτισε και η Ελένη Κοντογεώργου, στα 50μ πρόσθιο, με επίδοση 34.56.
Πέμπτη θέση και για την ομάδα μας, στα 4Χ100μ. μεικτή ομαδική (αποτελούμενη από τους Δημητρίου, Κυνηγάκη, Σοφιανίδη και Μάλαμα), με επίδοση 3:30.10.