Δεν άντεξε ως το τέλος

Σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα και ένα κατάμεστο κολυμβητήριο ο Ολυμπιακός έχασε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Η γυναικεία ομάδα των «ερυθρόλευκων» ηττήθηκε με 9-8 από τη Σαμπαντέλ στο Σούπερ Καπ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Ολυμπιακός άντεξε ένα ημίχρονο στην πισίνα Σαν Τζόρντι της Βαρκελόνης, εκεί όπου αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ στο Σούπερ καπ υδατοσφαίρισης των γυναικών. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο κάτι που αποτυπώθηκε και στο 4-4 με το οποίο τελείωσε το δεύτερο οκτάλεπτο του παιχνιδιού. Καταδικαστική για την ελληνική ομάδα ήταν η τρίτη περίοδος. Οι Καταλανές στα μισά της πήραν μία διαφορά τριών γκολ, την ώρα που η Μπιανκόνι έχασε πέναλτι, ενώ δεν μέτρησε και ένα γκολ της για το οποίο διαμαρτυρήθηκε ο Ολυμπιακός. Η Ιταλίδα μπόρεσε μόνο να μειώσει σε 8-6 και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο με μία διαφορά δύο γκολ την οποία η Σαμπαντέλ διαχειρίστηκε σωστά. Στην τελευταία περίοδο η Γκαρσία σημείωσε το 9-6, για να μειώσει αρχικά η Ασημάκη και στη συνέχεια η Ελευθερία Πλευρίτου σε 9-8, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Και πάλι όμως οι Ισπανίδες ροκάνισαν τον υπολειπόμενο χρόνο και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου.

Σαμπαντέλ-Ολυμπιακός 9-8
Τα οκτάλεπτα 1-2, 3-2, 4-2, 1-2
Σαμπαντέλ Έστερ, Ορτίθ 1, Εσπάρ 2, Ριξτ 1, Αμπελαν, Παρέχα 2, Κόρδοβες, Γκαρθία 2, Πένια, Σέιντεμαν, Ντόμενετς, Φόρτσα 1.
Ολυμπιακός Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ε. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Σάουθερν 1, Μπιανκόνι 2