Δεν τους έπεσε η σκυτάλη και νίκησαν

Οι Αμερικανοί ήταν οι μεγάλοι νικητές της πρώτης μέρας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκυταλοδρομιών που διεξάγεται στις Μπαχάμες και την πολη του Νασάου.

Στην πολυαναμενόμη σκυτάλη 4Χ100μ. των ανδρών, οι Αμερικανοί νίκησαν απλά κρατώντας τη σκυτάλη, δίχως μάλιστα να κατέβουν τα 38 δευτερόλεπτα. Οι Τζαμαϊκανοί δε συμμετείχαν καν στον τελικό αφού η σκυτάλη δεν έφτασε ποτέ στον Γιόχαν Μπλέικ που έτρεχε τέταρτος. Ο πολύ δυνατός Καναδάς που απειλούσε του Αμερικανούς με τον Αντρέ Ντε Γκρας να κερδίζει… περπατώντας τον Τζάστιν Γκάτλιν στον ημιτελικό, δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα καθώς τους έπεσε η σκυτάλη στην δεύτερη αλλαγή με τον Άαρον Μπράουν να μην τη δίνει σωστά ατον Μπρένταν Ρόντνεϊ. Για να καταλήξουν με το χρυσό οι Αμερικανοί έπρεπε να βγουν εκτός και οι Βρετανοί. Στην τελευταία αλλαγή οι δύο ομάδες ήταν μαζί, αλλά ο άπειρος Ότζι Εντομπουράν που ήταν ο τελευταίος για τους Βρετανούς, ξεκίνησε νωρίτερα για να βγει εκτός ορίων αφού ο Ντάνιελ Τάλμποτ δεν πρόλαβε να του τη δώσει σωστά και έτσι ακυρώθηκαν. Το αποτέλεσμα ήταν να κερδίσουν οι Αμερικανοί που απλά φρόντισαν φέτος να μην τους πέσει η σκυτάλη. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η ομάδα των Μπαμπέιντος με 39.18 και στην τρίτη θέση η Κίνα με 39.22.
Στα 4Χ200μ. των γυναικών τα πράγματα ήταν σαφώς πιο απλά. Η Τζαμάικα ξεκίνησε εκπληκτικά με την Τζούρα Λεβαϊ για να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό η χάλκινη Ολυμπιονίκης των 400μ. στο Ρίο, Σερίκα Τζάξον και η Σάσαλι Φορμπς δίνοντας τη σκυτάλη στην Ελέιν Τζόνσον με προβάδισμα ενός δευτερολέπτου. Η δις χρυσή Ολυμπιονίκης σε 100μ.και 200μ. αύξησε τη διαφορά και χάρισε στη Τζαμάικα το μοναδικό χρυσό της ημέρας και μάλιστα με ρεκόρ αγώνων κάνοντας 1:29.04. Οι Γερμανίδες έκαναν την έκπληξη με την Τζίνα Λούκενκεμπερ να τρέχει εξαιρετικό 200αρι στην τελευταία αλλαγή για να αφήσει τις ΗΠΑ στην τρίτη θέση.
Στα 4Χ800μ. των γυνακών οι ΗΠΑ έκαναν το 3Χ3 καθώς δεν έχουν χάσει κανέναν τελικό σε παγκόσμιο πρωταθλημα σκυταλοδρομιών.

-. Ολλανδια ακυρώθηκε
4Χ400μ. – η οκτάδα του τελικού, όλοι τους προκρίθηκαν στο παγκόσμιο του Λονδίνου

3. Αυστραλία 8:21.08
4Χ400μ. – η οκτάδα του τελικού, όλοι προκρίνονται στο παγκόσμιο πρωτάθλημα το Λονδίνου