ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δεν χάνει την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός

H ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της χάντμπολ πρέμιερ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησε 26-22 επί του ΠΑΟΚ, παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα και θεωρείται απίθανο να χάσουν το πλεονέκτημα της έδρας στην κανονική περίοδο. Με κορυφαίο παίκτη τον Γρηγόρη Σανίκη, ο οποίος σημείωσε οκτώ γκολ, τα περισσότερα από αυτά στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (15-8) στο 29:07.
Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15-9, ενώ στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε στο 43’ να μειώσει σε 18-16 με τέρμα του Πέγιοβιτς.
Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα το διεύρυνε και πάλι στο +4 (21-17) στο 50:40 με τον Παπαδιονυσίου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και μείωσαν σε 23-20 με τον Κυπραίο στο 55:15, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι»… χτύπησαν από τα εξτρέμ με τους Στούμπη και Τζηρά, κλειδώνοντας την νίκη στο 57’ όταν προηγήθηκαν 25-20.
Τα πεντάλεπτα 4-0, 5-2, 7-4, 9-6, 12-8, 15-9 (ημχ.), 17-12, 18-15, 19-16, 20-17, 23-19, 26-22
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Κωστακίδης 2, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 8, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Ζάγκας, Πανιόπουλος, Παλάσκας 4, Τσίλης 2, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς, Κυπραίος 4, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης.
Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/2-6/7

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται αύριο με τις αναμετρήσεις:
Κραχτίδης 16:00, ΓΣ Δράμα 1986 – ΑΕΚ (Ουζούνης- Παρασκευούδης, Θεοδοσάκης)
ΧΑΝΘ 16:00, ΧΑΝΘ – Πανελλήνιος (Σαπανίδης- Ηλιάδης, Παρτεμιάν)
Δαϊς 18:00, ΑΣΕ Δούκα – Φίλιππος Βέροιας (Τσάκωνας- Τόλιος, Κυριακούλιας)
ΔΑΚ Έδεσσας 18:00, Αερωπός Έδεσσας – Φοίβος Συκεών (Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Ζέρβας)
Νέα Κίος 19:00, Διομήδης Άργους – ΓΑΣ Καματερού (Φωτακίδης- Κινατζίδης, Νικολίτσας)