Δια χειρός Ασημάκη, φαβορί για το φάιναλ 4 ο Ολυμπιακός!

Την ευκαιρία να φύγει με μία μεγάλη νίκη από το Κιρίσι έχασαν οι παίκτριες της ομάδας πόλο του Ολυμπιακού, παραμένουν όμως το φαβορί καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 10-10 με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Κίνεφ.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και στο πρώτο οκτάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Τα πράγματα άλλαξαν όμως στη δεύτερη περίοδο με τις ερυθρόλευκες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και με την Αλεξάνδρα Ασημάκη σε μεγάλη μέρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 4-4.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με την Ασημάκη να συνεχίζει να ταλαιπωρεί την άμυνα της Κίνεφ για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα της για πρώτη φορά στο 4:49. Σημειώνοντας δυο συνεχόμενα γκολ, η Ασημάκη έκανε το 7-6 για τον Ολυμπιακό με την Τζούλια Έμολο και τη Χριστίνα Τσουκαλά να διατηρούν τη διαφορά στο συν δύο για τις ερυθρόλευκες (7-9) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Το τελευταίο οκτάλεπτο ωστόσο δεν εξελίχθηκε καλά για τον Ολυμπιακό που θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από το Κιρίσι. Οι ελληνική ομάδα δέχθηκε τρία γκολ χωρίς να απαντήσει για να γίνει το σκορ 10-9 μέχρι το 1:45 πριν από τη λήξη, όταν και πάλι η Ασημάκη σαν από μηχανής… θεά σκόραρε και χάρισε την πολύτιμη ισοπαλία στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Χάρη Παυλιδη χρειάζεται πλέον απλή νίκη με ένα γκολ για να περάσει στο φάιναλ 4 της ευρωλίγκα.
O επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 16 Μαρτίου στο Παπαστράτειο (19:30).
Oκτάλεπτα 2-0, 2-4, 3-5, 3-1
Κίνεφ Κίρισι (Αλεξάντρ Καμπάνοφ) Καρνάουκ, Ζούμπκοβα, Προκοφιέβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Ντιατσένκο 3, Κρίμερ 1, Καμζάεβα, Κιρίλτσεβα, Ιακούσεβα, Σομπόλεβα, Ιβάνοβα 1, Ριζκόβα 2, Σμίκοβα.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 5, Μ. Πλευρίτου 1., Έμολο 1, Β.Πλευρίτου, Τσουκαλά 1,Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.