ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Διαπρέπουν οι Έλληνες χιονοδρόμοι στα αλπικά

Οι αθλητές που συνεχίζουν να φέρνουν μετάλλια στην Ελλάδα αυτήν την εποχή, είναι οι χιονοδρόμοι και για ακόμα ένα διήμερο τα πήγαν περίφημα σε διεθνείς αγώνες που έγιναν σε Μαυροβούνιο και Βουλγαρία.

Οι αθλητές των αλπικών αγωνισμάτων είχαν καλό απολογισμό συγκεντρώνοντας οκτώ μετάλλια, οποία τα οποία τα δύο ήταν χρυσά, τρία αργυρά και ισάριθμα χάλκινα.
Στο Κολαζίν του Μαυροβουνίου οι Έλληνες πρωταθλητές αγωνίσθηκαν στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. Την πρώτη ημέρα στην κατηγορία των ανδρών ο Γιάννης Αντωνίου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με νέα σημαντική επίδοση (51, 10 βαθμούς FIS). Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Πρώιος με μόλις 0,31 δεύτερα από τον πρώτο νικητή.
Στο ίδιο αγώνισμα η Μαρία Ελένη Τσιόβολου και Μαρία Σαμαρίνου επανέλαβαν την επιτυχία των ανδρών κερδίζοντας το χρυσό και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα με 0,19 δεύτερα διαφορά στον χρόνο και 127,53 και 129,22 βαθμούς FIS αντίστοιχα.
Τη δεύτερη ημέρα οι άνδρες δεν κέρδισαν κάποιο μετάλλιο, με τον Γιάννη Αντωνίου να τερματίζει στην 4η θέση και να είναι ο καλύτερος Έλληνας. Ότι δεν κατάφεραν οι άνδρες, το πέτυχαν οι γυναίκες με τις Μαρία Ελένη Τσιόβολου και Μαρία Σαμαρίνου να πετυχαίνουν να ανέβουν στο βάθρο και να κερδίζουν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.
Στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας τις ίδιες ημερομηνίες (21-22/12) διεξήχθει διεθνής αγώνας τεχνικής κατάβασης με τον Νίκο Τζιόβα να κερδίζει δύο χάλκινα μετάλλια κάνοντας πολύ καλές επιδόσεις (43,86 και 46,03 βαθμούς FIS).