ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Δίδυμη επιτυχία στο παγκόσμιο ρυθμικής

Οι δύο δίδυμες Ρωσίδες Ντίνα και Αρίνα Αβέρινα έκαναν το 1-2 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής και εντυπωσίασαν.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Εις διπλούν νίκη για την Ρωσία με τις δύο δίδυμες αδερφές που αγωνίστηκαν μαζί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής που διεξηχθη στο Μπακού και κατέκτησαν χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα στο σύνθετο ατομικό. Παράλληλα, έκλεισαν θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο όπου πολιορκούν το Ολυμπιακό βάθρο. Εντυπωσιακές ήταν και οι βαθμολογίες των δύο αδερφών αφού η Ντίνα Αβέρινα, που κέρδισε το χρυσό, συγκέντρωσε 91.400 βαθμούς με καλύτερη βαθμολογία στην κορδέλα, όπου συγκέντρωσε 23.800 βαθμούς. Η Αρίνα Αβέρινα συγκέντρωσε 91.100 βαθμούς και κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου η Ισραηλινή Λινόι Άσραμ με 89.700 βαθμούς.