ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Δυνατή πρεμιέρα με ήττα στις λεπτομέρειες για τον Γκιώνη

Τον πρώτο του αγώνα με τη Σαϊτάμα στην «Τ» League επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ιαπωνίας, για την περίοδο 2020-2021, έδωσε σήμερα ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Σε ειδικές συνθήκες λόγω των μέτρων κατά του κορονοϊού, σίγουρα όχι με την καλύτερη ατμόσφαιρα καθώς απαγορεύεται η παρουσία θεατών, ωστόσο με την αύρα ενός άριστα οργανωμένου και πολύ δυνατού πρωταθλήματος σε μία χώρα όπου η επιτραπέζια αντισφαίριση έχει τεράστια απήχηση. Γερά παιχνίδια με ένταση και υψηλούς ρυθμούς θέλει ο Έλληνας αμυντικός σε αυτή τη δεύτερη χρονιά παρουσίας του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα της Ιαπωνίας και το έζησε κατευθείαν. Η ομάδα του έδωσε τον 4ο αγώνα της στην τρέχουσα διοργάνωση και ηττήθηκε από την Οκινάουα με 3-1. Στη Σαϊτάμα έγινε το ματς, αλλά σε ουδέτερο γυμναστήριο και όχι στην έδρα του τοπικού κλαμπ. Ο Γκιώνης τέθηκε αντιμέτωπος με τον σπουδαίο Μαχάρου Γιοσιμούρα παγκόσμιο πρωταθλητή του διπλού μικτού το 2017 και αργυρό Ολυμπιονίκη του ομαδικού το 2016. Στις λεπτομέρειες κάμφθηκε με 3-2 και μία τέτοια ήταν το διαφορετικό σύστημα διεξαγωγής στο καθοριστικό 5ο σετ…
Ο συναρπαστικός αγώνας πήγε στο 2-2 και στο 5ο και τελευταίο σετ εφαρμόστηκε μία από τις ιδιομορφίες των διοργανωτών. Ν’ αρχίζει το σετ από το 6-6 και να πηγαίνει μέχρι το τέλος (κι αν υπάρχει σκορ 10-10 να πρέπει να δημιουργηθεί διαφορά δύο πόντων). Εντελώς ασυνήθιστο το σύστημα για τον Γκιώνη, το έπαιξε πρώτη φορά σε επίσημο ματς και, όπως έλεγε αργότερα, αυτό έπαιξε τον ρόλο του κι έκανε σε εκείνο το σημείο ορισμένα λάθη που στοίχησαν. Επιπλέον, είδε τον αντίπαλό του να παίρνει 3-4 τυχερούς πόντους σε κρίσιμα ράλι του αγώνα. Συνάντησε πάντως, εγνωσμένης αξίας αθλητή, τον καλύτερο της Οκινάουα απέναντι σε άμυνα και κρίνοντας συνολικά την εμφάνισή του έδειξε ευχαριστημένος για πρώτο παιχνίδι μετά από καιρό.