ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Δυνατή στο αρασέ

Η κατηγορία των 58 κιλών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών του Καζακστάν ολοκληρώθηκε με την Άννα Αθανασιάδου να έχει καλή παρουσία στο αρασέ.

του Ηλία Τάταλα

Η Αθανασιάδου που αγωνίστηκε σήμερα σήκωσε 190 κιλά στο σύνολο και κατετάγη 23η, ενώ η Ντίνα Μπεντέλη που αγωνίστηκε χθες με 177 κιλά πήρε την 28 θέση μεταξύ των 33 αθλητριών της κατηγορίας. Στην κίνηση του αρασέ η Αθανασιάδου με 90 κιλά ήταν 13η, ενώ η Μπεντέλη με 82 κιλά, 26η. Στο ζετέ η Αθανασιάδου σήκωσε 100 κιλά και ήταν 26η και η Μπεντέλη με 95 κιλά, 28η.

Τα μετάλλια της κατηγορίας των 58 κιλών
Αρασέ: 1. Σρισουράτ (Ταϊλάνδη) 106, 2. Ντενγκ (Κίνα) 105, 3. Αλβάρεζ (Κολομβία) 100.
Ζετέ: 1. Ρι (Β. Κορέα) 133, 2. Γκουλνόϊ (Ταϊλάνδη) 131, 3. Ντενγκ (Κίνα) 130
Σύνολο: 1. Ντενγκ (Κίνα) 235, 2. Ρι (Β. Κορέα) 232, 3. Σρισουράτ (Ταϊλάνδη) 231

Στην κατηγορία των 77 κιλών των ανδρών ο Μανώλης Μαριανάκης σήκωσε 308 κιλά στο σύνολο (143 αρασέ,165 ζετέ) αγωνιζόμενος στο τέταρτο γκρουπ όπου πήρε τη δεύτερη θέση και θα πρέπει να περιμένει τον αγώνα του πρώτου γκρουπ, την Τετάρτη, για να μάθει τη θέση της κατάταξής του.

Την Τετάρτη ανεβαίνουν στο πλατό του παγκοσμίου πρωταθλήματος, στο Αλμάτι του Καζακστάν, οι δύο αθλητές που αποτελούν και τις μεγαλύτερες ελπίδες για επιπλέον καλά πλασαρίσματα. Ο Αντώνης Μαρτασίδης και ο Θοδωρής Ιακωβίδης θα αγωνιστούν στο δεύτερο γκρουπ της κατηγορίας των 85 κιλών (17.00 ώρα Ελλάδος), με τον πρώτο να έχει δηλώσει ότι θα σηκώσει μίνιμουμ 370 κιλά (τα περισσότερα στο γκρουπ) και τον Ιακωβίδη να δηλώνει 360 κιλά.