Δύο μετάλλια για την Εθνική

Καλή εμφάνιση πραγματοποιεί η Εθνική ομάδα τοξοβολίας στο ευρωπαϊκό γκραν πρι που διεξαγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας, έχοντας εξασφαλίσει δύο θέσεις στο βάθρο.

Στο σύνθετο τόξο ανδρών, ο Χρήστος Αερικός κατά τη διάρκεια της κατάταξης κατέρριψε το μόλις τριών ημερών πανελλήνιο ρεκόρ με 705 πόντους (το είχε κάνει το Σάββατο 09/04 στο ΟΑΚΑ, σπάζοντας το φράγμα των 700 πόντων στην κατάταξη του σύνθετου τόξου), και κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη στην κατηγορία των ανδρών.
Παράλληλα είχαμε και πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία ομαδικού ανδρών σύνθετου τόξου γύρου κατάταξης (Αερικός, Κουμερτάς, Κωστόπουλος) όσο και στο μεικτό ομαδικό (Αερικός, Τσακίρη), με την ελληνική ομάδα να καταλαμβάνει την 3η θέση στην κατάταξη και στα δύο αγωνίσματα.
Στους Ολυμπιακούς γύρους ο Αερικός, με εξαιρετική εμφάνιση παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες και τον πολύ αέρα, απέκλεισε στην φάση των «8» τον Ιταλό Σέργκιο Πάνι με έναν πόντο διαφορά και στην συνέχεια στους ημιτελικούς κέρδισε τον Σουηδό Χαμπους Μπόργκστρομ και εξασφάλισε την είσοδο του στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί σήμερα (Σάββατο) καθώς και ένα σίγουρο μετάλλιο για την Ελλάδα.
Το ομαδικό ακολούθησε το παράδειγμά του και κατάφερε να προκριθεί και αυτό στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης εξασφαλίζοντας και το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα. Οι δύο τελικοί θα διεξαχθούν σήμερα Σάββατο και απομένει να δούμε μόνο το χρώμα των δύο μεταλλίων .
Οι τρεις γυναίκες του Ολυμπιακό τόξου, Ευαγγελία Ψάρρα, Ανατολή-Μάρθα Γκορίλα και Αριάδνη Χόρτη, μπήκαν στις «32» και πήραν την 17η θέση, ενώ ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου πέρασε στους «16» αποκλείοντας στις κόντρες τον Ρώσο Τσιρεντίρζιεφ , Νο 5 στην κατάταξη και ήταν 9ος.